Peichl, Adolf

Date of birth:
December 8th, 1917 (Vienna, Austria)
Date of death:
June 4th, 1969 (Vienna, Austria)
Nationality:
Austrian (1918-1938, Republic)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 23rd, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 23rd, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 28th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 25th, 1941
Details:
Bronze version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 30th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 6th, 1943
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 6th, 1943
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 20th, 1943
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 5th, 1943
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 5th, 1943
Details:
Received for his fifth personally destroyed enemy tank. Uncertain is wether he received first five silver ones that were later replaced by a golden one or that he received the golden for his fifth destroyed tank.
Panzervernichtungsabzeichen in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 5th, 1943
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 22nd, 1943
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 22nd, 1943
Nahkampfspange in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptscharführer (Warrant Officer)
Unit:
Zugführer, 12. Kompanie, III. Bataillon, SS-Panzergrenadier-Regiment 4 "Der Führer", 2. SS-Panzer-Division "Das Reich", Waffen-SS
Awarded on:
October 24th, 1943
Nahkampfspange in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptscharführer (Warrant Officer)
Unit:
Zugführer, 12. Kompanie, III. Bataillon, SS-Panzergrenadier-Regiment 4 "Der Führer", 2. SS-Panzer-Division "Das Reich", Waffen-SS
Awarded on:
October 16th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

Photo