Baunach, Gregor

Date of birth:
January 12th, 1911 (Karbach/Bavaria, Germany)
Date of death:
May 1st, 1945 (missing in Berlin/Brandenburg, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Gregor Baunach was born on January 21st, 1911 in Karbach near Marktheidenfeld in Unterfranken, Bavaria. He entered military service in 1929 with 14. Kompanie, 21. (Bayr.) Infanterie-Regiment. He was wounded on June 14th, 1943 and was reported missing in action during the Battle for Berlin on May 1st, 1945.

Promotions:
1929: Schütze;
1931: Oberschütze;
1933: Gefreiter;
1934: Unteroffizier;
November 11th, 1937: Feldwebel;
1939: Hauptfeldwebel;
May 30th, 1940: Leutnant der Reserve;
January 18th, 1942: Oberleutnant der Reserve;
October 1st, 1942: Oberleutnant;
March 10th, 1943: Hauptmann;
April 20th, 1944: Major (RDA, March 1st, 1944 -60a-);
?: Oberst.

Career:
October 1st, 1929: 14. / 21. (Bayr.) Infanterie-Regiment;
April 1st, 1930: 3. / 21. (Bayr.) Infanterie-Regiment;
October 1st, 1934: 7. / Infanterie-Regiment Amberg;
October 1st, 1936: 5. / Infanterie-Regiment 41;
November 5th, 1938: 11. / Infanterie-Regiment (mot.) 86;
August 26th, 1939: 3. / Infanterie-Regiment 187;
?: Offiziers-Anwärter-Auswahl-Lehrgang, Infanterieschule;
February 9th, 1940: Zugführer 5. / Infanterie-Regiment 187;
October 14th, 1940: Führer 3. / Infanterie-Regiment 187;
December 15th, 1940: Führer I. / Infanterie-Regiment 187;
?: Chef 3. / Infanterie-Regiment 187;
June 15th, 1942: 4. (MG) / Infanterie-Regiment 187;
February 1st, 1943: Führer I. / Grenadier-Regiment 187;
March 2nd, 1943 - June 14th, 1943: Kommandeur III. / Grenadier-Regiment 187;
?: Stab Feld-Ersatz-Bataillon 187;
?: Kommandeur III. / Grenadier-Regiment 187;
April 14th, 1944: Kommandeur I. / Grenadier-Regiment 173;
July 26th, 1944: Führer Grenadier-Regiment 173;
October 1st, 1944: Kommandeur Grenadier-Regiment 173;
January 22nd, 1945: Lehr-Offizier Infanterieschule Döberitz;
? - May 1st, 1945: Lehrgruppen-Kommandeur, Lehrstab I.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant der Reserve (2nd Lieutenant of Reserves)
Unit:
Zugführer, 5. Kompanie, II. Bataillon, Infanterie-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
June 27th, 1940
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant der Reserve (2nd Lieutenant of Reserves)
Unit:
Zugführer, 5. Kompanie, II. Bataillon, Infanterie-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
July 1st, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant der Reserve (2nd Lieutenant of Reserves)
Unit:
Führer, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
1941
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  2. Klasse, 18 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
Chef, 4. (MG) Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 7th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant der Reserve (2nd Lieutenant of Reserves)
Unit:
I. Bataillon, Infanterie-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
March 7th, 1942
Details:
By the time of the presentation he already held the rank of Oberleutnat der Reserve.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Kommandeur, III. Bataillon, Grenadier-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
April 1st, 1943
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, III. Bataillon, Grenadier-Regiment 187, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
July 7th, 1943
Details:
At the time of the presentation he probably served with Stab Feld-Ersatz-Bataillon 187.
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1944
Nahkampfspange in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 173, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
September 5th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 173, 87. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
November 28th, 1944
Nahkampfspange in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1945
Ärmelband Kurland

Sources

Photo