Finke, Heinz

Date of birth:
February 8th, 1920 (Alt-Jauer/Prussia, Germany)
Date of death:
December 7th, 1996 (Munich/Bavaria, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
November 1938: Gefreiter;
October 1939: Fahnenjunker;
December 1st, 1939: Unteroffizier;
July 17th, 1940: Leutnant (RDA July 1st, 1940);
June 29th, 1942: Oberleutnant der Reserve;
November 30th, 1943: Hauptmann;
April 24th, 1944: Major;
?: Major im Generalstab (Bundeswehr);
?: Oberstleutnant im Generalstab (Bundeswehr);
September 16th, 1968: Oberst im Generalstab (Bundeswehr).

Career:
October 3rd, 1938: 5. Kompanie, Infanterie-Regiment 51;
?: Kompanietruppmelder, 5. Kompanie, Infanterie-Regiment 51;
October 3rd, 1939: Offiziers-Anwärter;
October 1939: Kriegsschule Döberitz;
April 1940: Zugführer 4. (MG) Kompanie, Infanterie-Regiment 51;
December 1941 - 1943: Führer/Chef 4. (MG) Kompanie, Panzergrenadier-Regiment 51;
?: Führer, I. Bataillon Infanterie-Regiment (motorisiert) 51;
December 1943: Kommandeur I. Bataillon, Panzergrenadier-Regiment 51;
March 13th, 1945 - October 13th, 1955: Soviet POW;
September 3rd 1956: Bundeswehr;
?: Referent;
1968: Lehrgruppenleiter Führungsakademie;
1975: Assistent-Kommandeur 6. Panzergrenadier-Division;
1979: Retirement.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Gefreiter (Lance Corporal)
Unit:
Kompanietruppmelder, 5. Kompanie, II. Bataillon, Infanterie-Regiment 51, 18. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
October 9th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Zugführer, 4. (MG) Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 51, 18. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
October 12th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
Führer, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 51 (motorisiert), 18. Panzergrenadier-Division, Heer
Awarded on:
September 5th, 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
Führer, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 51 (motorisiert), 18. Panzergrenadier-Division, Heer
Awarded on:
October 1st, 1943
Nahkampfspange in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 51 (motorisiert), 18. Panzergrenadier-Division, Heer
Awarded on:
January 25th, 1944
Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, I. Bataillon, Grenadier-Regiment 51 (motorisiert), 18. Panzergrenadier-Division, Heer
Awarded on:
January 25th, 1944
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS

Sources

Photo