Phleps, Artur Gustav Martin

Date of birth:
November 29th, 1881 (Birthälm/transsylvania, Rumania)
Date of death:
September 21st, 1944 (Siebenbürgen/Transsylvania, Rumania)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Arthur Phleps served in the Austrian-Hungarian, Romanian and German Army. Prior to the First World War he entered service in the Austrian-Hungarian Army and was specialized in mountain warfare. Towards the end of the war he had reached the rank of Oberstleutnant. During the Interbellum he entered service in the Romanian Army, where he reached the rank of General-locotenent (Major General) and became advisor to King Carl. He however was fired after having spoken negative about the Romanian Government. In 1941 he transferred to the German Waffen-SS with the rank of SS-Standartenführer (Colonel). Within the Waffen-SS he eventually reached the rank of SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS.

Promotions:
November 1st, 1901: Leutnant (Österreich-Hungarn);
?: Oberleutnant;
1911: Hauptmann;
August 1st, 1916: Major;
?: Oberstleutnant;
1919: Oberst (Rumänisches Armee);
?: General-locotenent
1941: SS-Standartenführer;
?: SS-Oberführer;
?: SS-Brigadeführer / Generalmajor der Waffen-SS;
April 20th, 1942: SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Waffen-SS;
June 21st, 1943: SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS.

Career:
1900: Infanteriekadettenschule Pressburg (Österreich-Hungarn);
1901: k.u.k. 3. Tiroler Jäger-Regiment „Kaiserjäger";
1903: k.u.k. Feldjäger-Bataillon Nr. 11;
1905: Theresianische Militärakademie, Wiener Neustadt;
?: k.u.k Generalstab;
?: k.u.k. Infanterieregiment „Jung-Starhemberg" Nr. 13;
?: k.u.k. 6. Infanterietruppendivision, Graz;
1911: k.u.k. XV.Korps, Sarajevo;
?: Stab, k.u.k. 32. Infanterietruppendivision, Budapest;
?: Stab, k.u.k. 2. Armee;
1915: Armeegruppe Rohr;
?: 2. Quartiermeister, k.u.k. 10. Armee;
August 27th, 1916: Stabchef, 72. Honved-Division
?: Quartiermeister, 9. Armee (Deuschee Kaiserreich);
1918: Armeegruppe Tirol;
1918: Quartiermeister Alpenfront;
1919: Kommandant, Sächsische Nationale Garde, Rumänisches Armee;
?: Generalstab Rumänisches Armee;
?: Universitatea Nationala de Aparare "Carol I" (Romanian War Academy);
?: Kommandante, 1. Brigada, Vanatori de Munte (1st Brigade, Mountain Troops);
July 21st, 1941 - February 1942: Kommandeur, SS-Panzergrenadier-Regiment "Westland";
March 1942: Kommandeur, SS-Freiwilligen-Division "Prinz Eugen" / SS-Gebirgs-Division "Prinz Eugen";
June 15th, 1943: Kommandierender General, V. SS-Gebirgskorps.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
October 13th, 1914
Militär-Verdienstmedaille in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 3rd, 1915
Militärverdienstkreuz III. Klasse
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
March 15th, 1916
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
January 27th, 1917
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
April 24th, 1917
Kaiserlicher Orden der Eisernen Krone
Awarded on:
January 1st, 1927
Ordinul Corona Romaneii Commander
Awarded on:
April 26th, 1934
Order of Military Merit 2nd Class
Awarded on:
May 10th, 1939
Ordinul Corona Romaneii Grand Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 10th, 1941
Details:
Had already received the Iron Cross 2nd Class on 27th January 1917.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 26th, 1941
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Waffen-SS (Major-general)
Unit:
Kommandeur, SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
July 4th, 1943
Details:
1857th Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 7th, 1943
Details:
Bronze version
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS (Lieutenant-General)
Unit:
Kommandierender General, V. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Korps, Waffen-SS
Awarded on:
June 20th, 1944
Details:
Award 587/2.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS (Lieutenant-General)
Unit:
Kommandierender General, V. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Korps, Waffen-SS
Awarded on:
November 24th, 1944
Details:
670th Award.
Awarded posthumously.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Gruppenführer (General-Major)
Unit:
7.SS-Freiwilligen- Gebirgsdivision "Prinz Eugen"
Red Zeljeni Trolist First Class Cross
Order of the Crown 2nd Class

Sources

Photo