The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Schreiber, Hans Jürgen

Date of birth:
May 10th, 1916 (Rostock/Mecklenburg-Schwerin, Germany)
Date of death:
August 28th, 1981 (Bad Grund/Lowersaxony, Germany)
Nationality:
German

Biography

Career:
September 1st, 1939: Ausbildungsoffizier, Kavallerie-Ersatz-Abteilung 14, Ludwigslust;
November 2nd, 1939: Zugführer, 8. / Reiter-Regiment 22;
26 februari 1940: Zugführer, Kavallerie-Ersatz-Abteilung 13, Lüneburg;
June 6th, 1940: Zugführer, 1. / Aufklärungs-Abteilung 22;
June 20th, 1941: Schwadronsführer, 4. / Aufklärungs-Abteilung 22;
December 1st, 1941: Schwadronschef, 4. / Aufklärung-Abteilung 22;
1944: Schwadronschef, 3. / Aufklärungsabteilung 22.

Do you have more information about this person? Inform us!

Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
July 13th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
September 17th, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
April 5th, 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
June 3rd, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
December 10th, 1942
Krimschild (Stiftungs ausführing)
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
January 3rd, 1943
Action:
Awarded for exemplary behaviour and personal bravery during fightings on the peninsular of Kertsch and round Sebastopol.
Details:
Vorläufiges Besitzzeugnis dated on January 4th, 1943.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources