Bauer, Ernst

Date of birth:
February 3rd, 1914 (Fürth, Germany)
Date of death:
March 12th, 1988 (Westerland, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

In March 1941Bauer commissioned the type IXC U-126. On his 5 successful patrols with U-126 he operated mostly in Caribbean and African waters. He left the boat in March 1943 and served as training officer in the 27th Flotilla. In October 1944 he became the commander of the 27th Flotilla and during the last days of war he was transferred to the 26th Flotilla. In 1955 he joined the German Bundesmarine and held several staff positions, retiring in 1972 as Kapitän zur See.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Erster Wachoffizier U-37 der 6. Unterseebootsflottille
Awarded on:
November 8th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Erster Wachoffizier U-37 der 6. Unterseebootsflottille
Awarded on:
November 8th, 1939
U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Kommandant U-120 der 21. Unterseebootsflottille
Awarded on:
August 1st, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant "U 126" / 2. Unterseebootsflottille
Awarded on:
March 16th, 1942
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kapitänleutnant
Unit:
Ausbildungsoffizier 27.U-Boot-Flottille
Awarded on:
April 20th, 1944
Kriegsverdienstkreuz 2.Klasse mit Schwertern
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kapitänleutnant (Chef 27.U-Boot-Flottille)
Awarded on:
April 1st, 1945
Kriegsverdienstkreuz 1.Klasse mit Schwertern

Sources

Photo