The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Boettcher, Kurt

Date of birth:
March 3rd, 1905 (Brandenburg an der Havel/Brandenburg, Germany)
Date of death:
September 4th, 1941 (Novgorod, Sovjet Union)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
December 1st, 1926: Leutnant;
April 1st, 1929: Oberleutnant;
December 1st, 1934: Hauptmann;
July 1st, 1940: Major.

Career:
April 1923: 3. (Preussische) Artillerie-Regiment;
1928 - 1931: Zugführer, 5. Batterie, Artillerie-Regiment 3;
1932: Adjutant, V. Abteilung, Artillerie-Regiment 3;
1935: Batteriechef, Artillerie-Regiment 76;
1938: Ausbildung Generalstabsoffizier, Kriegakademie Berlin;
?: 1. Panzer-Division;
1940: Armeeoberkommando 6;
October 1940: Kommandeur I. Abteilung, Artillerie--Regiment 27.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 22nd, 1939
Awarded for:
Operation Fall Weiss
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1940
Awarded for:
Operation Fall Rot
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, I. Abteilung, Artillerie-Regiment 27, 17. Panzer-Division, Heer
Awarded on:
September 4th, 1941
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

  • - Ritterkreuz Archiv, IV, 2016