The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Klug, Bernd-Georg

Date of birth:
December 12th, 1914 (Wuppertal-Barmen/Rhineprovince, Germany)
Date of death:
June 15th, 1975 (Kiel/Schleswig-Holstein, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant zur See (Sub-lieutenant)
Awarded on:
March 31st, 1937
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
June 6th, 1939
Spanienkreuz, Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
September 1st, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
April 25th, 1940
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
August 7th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
August 7th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
December 16th, 1940
Schnellboot-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant, "S 28", 1. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
March 12th, 1941
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
5. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
July 10th, 1941
Vapaudenristin 4.luokka (VR 4)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit:
Chef, 5. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
January 1st, 1944
Details:
361st Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit:
Chef, 5. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
January 15th, 1944
Schnellboot-Kriegsabzeichen mit Brillianten
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
April 28th, 1944
Action:
Mentioning:
"German Schnellbootgruppen under the leadership of Korvettenkapitän Klug and Kapitänleutnant von Mirbach sank three ships for a total of 9100 GRT, another one of 200 GRT was torpedoed, its sinking is assumed, from a convoy, defended by destroyers and numerous smaller combat vessels, in the early morning hours of 28 April at the English southern coast. During the course of the hard fought battles a destroyer was torpedoed, its sinking could not be observed due to the defensive that had commenced, but is assumed with certainty. Our units returned to their stations without damage nor loss of personnel."
Wehrmachtbericht

Sources

Photo