Siegel, Hans

Date of birth:
July 25th, 1918 (Bockau/Saxony, Germany)
Date of death:
April 18th, 2002
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Commissioned: August 1st 1940
SS-Obersturmführer: November 9th 1942
SS-Hauptsturmführer: June 21st 1944
SS-Sturmbannführer: April 20th 1945

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (1e Luitenant)
Awarded on:
February 6th, 1943
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
February 18th, 1943
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (1e Luitenant)
Awarded on:
March 30th, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (1e Luitenant)
Awarded on:
March 30th, 1943
Details:
Silver version
Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 14th, 1944
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Kapitein)
Unit:
Chef 8. / SS-Panzer-Regiment 12 / 12.SS-Panzer-Division “Hitlerjugend” / I.SS-Panzer-Korps / Heeresgruppe B
Awarded on:
August 23rd, 1944
Action:
Awarded for his leadership of the 8./SS-Panzer-Regiment 12 during the initial fighting in Normandy, during which time it destroyed 37 enemy tanks. Of these, Siegel was credited with 11.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

  • Photo 1: Willi Schumacher Collection
  • Photo: Willi Schumacher Collection
  • - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Schneider J.W., Their Honor was Loyalty!, R. James Bender Publishing, 1977
    - 12. SS-Panzerdivision "Hitlerjugend"

Photo