Wolff, Freiherr von, Johann Gottlieb Hans

    Date of birth:
    March 19th, 1903 (Lindenberg-Riga, Latvia)
    Date of death:
    June 28th, 1944 (Pinsk/Brest Oblast, Belarus)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Freiherr von Wolff died on 28th June 1944 in a fieldhospital of severe wounds sustained during a Granatwerfer (grenade thrower) training exercise of 4.Schwadron / Kosaken-Abteilung 69 on the same day.
    NSDAP-Nr.: 460 352
    SS-Nr.: 9 616 (Served with 6.SS-Reiterstandarte until 1st April1937 and then left the SS)

    Promotions:
    1st April 1922: Fahnenjunker
    3rd June 1935: Unteroffizier
    1st July 1935: Wachtmeister
    Thirties: SS-Untersturmführer
    Thirties: SS-Obersturmführer
    1st April 1936: Leutnant der Reserve
    1st April 1937: Oberleutnant
    unknown: Rittmeister
    unknown: Hauptmann
    16th January 1942: Major
    unknown: Oberstleutnant
    1st November 1943: Oberst

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    October 4th, 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    May 24th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann (Captain)
    Unit:
    Kommandeur I. / Schützen-Regiment 8 / 8. Panzer-Division / Gruppe Guderian
    Awarded on:
    July 13th, 1940
    Action:
    Awarded for the his battalion's capture of the hilltop town of Chaumont on 14.06.1940. Leading at the head of his men, they were able to wrest control of the place in a vicious house to house fight.
    Details:
    123rd Award.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann (Captain)
    Unit:
    Kommandeur I. / Schützen-Regiment 8 / 8. Panzer-Division / Gruppe Guderian
    Awarded on:
    July 13th, 1940
    Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
    Details:
    Bronze version.
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann (Captain)
    Unit:
    Kommandeur I. / Schützen-Regiment 28 / 8. Panzer-Division / Panzer-Gruppe 4
    Awarded on:
    January 16th, 1942
    Action:
    Awarded the Oakleaves for the following actions...
    1. His achievement as commander of the lead battalion of Kampfgruppe B (8th Panzer Division). On 22.06.1941 he and his battalion were able to seize the intact bridge at Rusenika and thus permitted the further advance of the division towards Rossitten.
    2. Capturing the towns of Pogostje and Maluksa on 15.09.1941.
    3. His battalion's successes during the German advance on Tikhvin in October 1941.
    Details:
    61st Award.
    Ritterkreuz mit Eichenlaub
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
    Awarded on:
    August 1st, 1942
    Medaille
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberst (Colonel)
    Awarded on:
    November 30th, 1943
    Tapferkeitsauszeichnung für Angehörige der Ostvölker 2. Klasse in Silber

    Sources

    Photo