On a journey of discovery to historical sites? Download the TracesOfWar app directly on Google Play or the Apple App Store.

Mirbach, Freiherr von, Erich Werner Siegfried Götz

Date of birth:
September 12th, 1915 (Berlin-Charlottenburg, Germany)
Date of death:
August 6th, 1968 (Hamburg, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Promotions:
April 1st, 1938: Leutnant zur See;
?: Oberleutnant zur See;
?: Kapitänleutnant;
September 1st, 1944: Korvettenkapitän.

Career:
1935: Entrance Kriegsmarine;
1939: Kommandant "S 18" / 1. Schnellbootsflottille;
1940; Kommandant "S 21" / 1. Schnellbootsflottille;
1941: Kommandant "S 29" / 1. Schnellbootsflottille;
?: Kommandant "S 48" / 4. Schnellbootsflottille;
April 1943 - May 1945: Chef 9. Schnellbootsflottille;
May 1945 - September 1945: British POW.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant zur See (Sub-lieutenant)
Awarded on:
April 5th, 1939
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
April 30th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
May 28th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Kommandant "S 21", 1 .Schnellbootsflottille
Awarded on:
August 14th, 1940
Awarded for his successes as an S-Boat captain in the early war. He and Oberleutnant Christiansen sunk the French destroyer “Jaguar” on the 23.05.1940. Later, on 05.07.1940, he sunk the British freighter “Hartlepool” (with 5500 GRT). Throughout 1940 he participated in further operations, sinking/damaging several other ships.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
December 16th, 1940
Zerstörer-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
December 21st, 1940
Schnellboot-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant "S 48" / 4. Schnellbootsflottille
Awarded on:
November 10th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 10th, 1943
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
April 28th, 1944
Mentioning:
"German fast attack crafts under the leadership of Korvettenkapitän Klug and Kapitänleutnant von Mirbach sank three ships for a total of 9100 GRT, another one of 200 GRT was torpedoed, its sinking is assumed, from a convoy, defended by destroyers and numerous smaller combat vessels, in the early morning hours of 28 April at the English southern coast. During the course of the hard fought battles a destroyer was torpedoed, its sinking could not be observed due to the defensive that had commenced, but is assumed with certainty. Our units returned to their stations without damage nor loss of personnel."
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Chef 9. Schnellbootsflottille
Awarded on:
June 14th, 1944
Ritterkreuz mit Eichenlaub
The following press article describes how Mirbach would receive the Oakleaves to his Knight’s Cross…

“The Führer has bestowed the Oakleaves to the Knight’s Cross of the Iron Cross upon the Flottillenchef of a Schnellbootsflottille, Kapitänleutnant Götz von Mirbach, as the 500th soldier of the German Wehrmacht to be so honoured in light of his successes against the Allied invasion fleet. Kapitänleutnant von Mirbach has been at the head of his Flottille since the beginning of the Invasion, night after night, in missions against the vastly numerically superior enemy. Under the most difficult of conditions he and his ships have in 5 consecutive nights been able to sink 8 landing ships with 16750 GRT and torpedo a further 2. In addition his ships also participated in the torpedoing of an enemy cruiser formation escorted by destroyers.”

500th Award.
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Chef 9. Schnellbootsflottille
Awarded on:
June 14th, 1944
Schnellboot-Kriegsabzeichen mit Brillianten

Sources

Photo