TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Bastico, Ettore

Date of birth:
April 9th, 1876 (Bologna/Emilia-Romagna, Italy)
Date of death:
December 2nd, 1972 (Roma, Italy)
Nationality:
Italian (1860-1946, Kingdom)

Biography

Military career:

Military school (October 14, 1894)
Army Staff College (1905)
General of the Army Corps (February 10, 1936)
Designated Army Commander (21 October 1937)
Army General (29 June 1940)
Commander of the armed forces in North Africa (12 July 1941)
Governor of the Dodecanese (December 1940-July 1941)
Governor General of Libya (July 1941-February 1943)
Marshal of Italy (12 August 1942)

Do you have more information about this person? Inform us!

Awarded on:
December 29th, 1910
Ordine della Corona d'Italia - Cavaliere
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
1916
"He and a senior officer were tasked to accurately scout the enemy's fortifying works on the Army Corps front. Without hesitating, he performed the difficult task on several occasions and exposed him repeatedly and from close range to enemy fire in order to ascertain the extent of the works."
Medio Isonzo autunno 1916
Medaglia de bronzo al Valore
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
September 13th, 1917
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Cavaliere
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
June 16th, 1918
"As a Chief of Staff of a division, he showed a high sense of duty and serene contempt for danger in carrying out numerous reconnaissance and important tasks in a period of intense activity."
Altipiano di Asiago, March-16 June 1918.
Croce al Merito di Guerra
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
1918
"As Chief of Staff of a division, with tireless, intelligence and courageous work, Bastico undertook several dangerous reconnaissance missions in forward positions under heavy enemy fire. He effectively contributed to the operation command under all circumstances and to the brilliant success of major offensive actions.
Col del Rosso 25-30 1918
Medaglia d'argento al Valore Militare
Awarded on:
August 22nd, 1925
Ordine della Corona d'Italia - Ufficiale
Awarded on:
April 18th, 1931
Ordine della Corona d'Italia - Commendatore
Awarded on:
January 12th, 1933
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Ufficiale
Awarded on:
December 28th, 1933
Colonial Order of the Star of Italy - Cavaliere
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Awarded on:
July 9th, 1936
Ordine Militare di Savoia -Commander
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Awarded on:
July 16th, 1936
Colonial Order of the Star of Italy - Cavaliere Commendatore
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Awarded on:
January 14th, 1938
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Commendatore
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Awarded on:
May 9th, 1938
Colonial Order of the Star of Italy - Cavaliere della Croce Grande
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Awarded on:
January 16th, 1939
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Grand'Ufficiale
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generale d'Armata (General of the Army)
Unit:
Governatore della Libia
Awarded on:
February 17th, 1942
Ordine Militare di Savoia - Cavaliere di Gran Croce
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Maresciallo d'Italia (Marshal of Italy)
Unit:
Governatore della Libia
Awarded on:
December 5th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)

7 citations
Croce Al Valore di Guerra

Sources

Photo