TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Troup, James Andrew Gardiner "Jaggers"

    Date of birth:
    August 7th, 1883 (Monifieth/Forfarshire, United Kingdom)
    Date of death:
    May 11th, 1975 (Auchterarder/Perthshire, United Kingdom)
    Nationality:
    British (1801-present, Kingdom)

    Biography

    in May, 1940. Troup was responsible for the creation of the Naval Intelligence Directorate (NID), charged with gathering operational intelligence from radio direction-finding stations, agents, Britainís own ships, and other sources. In early 1940, the Bletchley Park unit of the NID cracked the Nazi "enigma code".

    Promotions:
    15 May 1897: Cadet
    15 September 1898: Midshipman
    15 March 1902: Acting Sub-Lieutenant
    25 June 1903: Sub-Lieutenant
    1 January 1904: Lieutenant
    31 December 1916: Commander
    31 December 1922: Captain
    16 January 1935: Rear-Admiral
    21 October 1938: Vice-Admiral
    22 October 1938: Retired
    19 February 1940: Re-enlisted
    1946: Retired

    Units:
    15 mei 1897: Royal Navy
    1899-1900: HMS Terrible (South African War)
    1900: Boxer War
    1914-1918: Grand Fleet
    1920: Master of the Fleet
    1923: Head of Tactical Section, Naval Staff, Admiralty
    1925: HMS Victory
    1926: Commanding Officer, HMS Cairo
    1928: Captain, HM Navigation School
    1930: Flag Captain, HMS Revenge & Chief Staff Officer to Vice-Admiral Commanding 1st Battle Squadron
    1933: Director of Tactical School, HM Dockyard, Portsmouth
    1934: Naval ADC to the King
    1935: Director of Naval Intelligence, Admiralty
    1940-1946: Flag Officer-in-charge, Glasgow and District Shipyard Controller

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Rank:
    Rear-Admiral
    Unit:
    Naval Intelligence, Royal Navy
    Awarded on:
    January 1st, 1936
    Function as Director
    Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Vice-Admiral
    Unit:
    Glasgow and District Shipyard, Royal Navy
    Awarded on:
    January 1st, 1943
    In the function as controller as Flag Officer-in-charge.
    Knights/Dames Commanders of the Order of the British Empire (K/DBE)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Vice-Admiral
    Unit:
    Glasgow and District Shipyard, Royal Navy
    Awarded on:
    August 22nd, 1944
    For services to the Polish Navy.
    In the function as controller as Flag Officer-in-charge.
    Order Odrodzenia Polski Komandorski z Gwiazda
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Vice-Admiral
    Unit:
    Glasgow and District Shipyard, Royal Navy
    Awarded on:
    1946
    In the function as controller as Flag Officer-in-charge.
    Legion of Merit - Commander (LoM - C)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Vice-Admiral
    Unit:
    Glasgow and District Shipyard, Royal Navy
    Awarded on:
    1946
    In the function as controller as Flag Officer-in-charge.
    Commandeur de l' Ordre National de la Legion d'Honneur

    Sources

    Photo