TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Andreae, Wolf

Date of birth:
July 13th, 1898 (Ermschwerdt/Hesse, Kassel, Germany)
Date of death:
December 18th, 1991 (Tenerife/Canary Islands, Spain)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Promotions:
xx.xx.19xx: Leutnant mit RDA vom 01.05.1916 (4)
01.04.1925: Oberleutnant (390)
xx.xx.1934: Hauptmann mit RDA vom 01.04.1934 (147)
01.12.1939: Major (9)
01.03.1942: Oberstleutnant (294)
01.04.1944: Oberst (62)

Career:
01.04.1924: Zugführer (?) in der 3. / Reiterregiment 16 (Langensalza)
01.05.1925: Lehrer an der Kavallerieschule (Hannover)
01.05.1926: Lehrer an der Kavallerieschule (Hannover)
01.05.1927: Lehrer an der Kavallerieschule (Hannover)
01.05.1928: Lehrer an der Kavallerieschule (Hannover)
01.05.1929: Zugführer(?) in der 1. / Reiterregiment 13 (Hannover)
01.05.1930: Zugführer(?) in der 1. / Reiterregiment 13 (Hannover)
01.02.1935: im Artillerielehrregiment (Jüterbog)
15.10.1935: Chef der 5. / AR 59 (Brandenburg)
07.10.1936: Chef der 5. / AR 40 (Meißen)
12.10.1937: Chef der 5. / II. / Art.Reg. 40 (Meißen)
10.11.1938: Chef 2. / Grenz-Art.Reg. 105 (St. Wendel)
1939/1940: Kommandeur IV. / Artillerie-Regiment 256
1942: Kommandeur schwere Artillerie-Abteilung 844;
25.09.1943-1944: Kommandeur Werfer-Regiment 71;
1945: Kommandeur Werfer-Brigade 5.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit:
Kdr, schwere Artillerie-Abteilung 844
Awarded on:
October 14th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit:
Kommandeur, Werfer-Regiment 71, Werfer-Brigade 5
Awarded on:
March 16th, 1944
"On the Southern Front, following an unusually heavy bombardment, supported by strong artillery and tanks, the enemy attacked the town Cassino. The attacks failed due to the heroic resistance of the here employed Parachute Regiment 3 under the leadership of Colonel Heilmann and effectively supported by the Mortar Regiment 71 under the leadership of OBerstleutnant Andreae."
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst (Colonel)
Unit:
Kommandeur, Werfer-Regiment 71, Werfer-Brigade 5
Awarded on:
June 24th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 6th, 1941
1939 Spange zum Eisernes Kreuz 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)

Silver version.
(Allgemeines) Sturmabzeichen (ohne zahlen), I.Stufe
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1942
WIA 22.08.1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz

Sources

Photo