The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Preu, Theodor "Theo"

Date of birth:
November 29th, 1896 (Grießen/Baden, Germany)
Date of death:
July 8th, 1974 (Tirschenreuth/Bavaria, Germany)
Nationality:
German

Biography

Theodor Preu was born November 29th, 1896 in Griessen. September 1st, 1914 he voluntarily joined the Cheveauleger-Regiment in Nuremberg. After having been promoted to Leutnant he was sent to the Western Front. After World War One he remained in the Reichsheer and served in Infanterie-Regiment 20 and subsequently on the Stab, 5 Infanterie-Division. In 1936 he joined the 17 Infanterie-Division.
At the outbreak of World War Two, he served as Adjutant of his division and later on in 1939 he was named Kommandeur II Infanterie-Regiment 21. Holding this rank, he was wounded in France and after recuperation he was named Kommandeur Infanterie-Regiment 21. In 1944, Theodor Preu was put in command of 111. Infanterie-Division and in May he was made Kommandeur 197. Infanterie-Division.

Promotions:
January 1st, 1916: Leutnant;
April 1st, 1936: Major;
November 22nd, 1941: Oberstleutnant;
February 1st, 1942: Oberst (271);

Career:
September 1st, 1914: Chevauleger-Regiment, Nuremberg;
1916: Führer MG-Kompanie;
?: Infanterie-Regiment 20;
?: Stab, 5. Infanterie-Division;
April 1st, 1936: 17. Infanterie-Division;
1937: IIa 17. Infanterie-Division;
1939: Adjutant 17. Infanterie-Division;
November 1st, 1939: Kommandeur II. / Infanterie-Regiment 21 / 17. Infanterie-Division;
March 11th, 1940: Kommandeur I. / Infanterie-Regiment 21;
December 10th, 1940: Kommandeur Infanterie-Regiment 21 / 17. Infanterie-Division;
January 18th, 1944: charged with command of 111. Infanterie-Division;
March 5th, 1944: Führerreserve OKH;
April 1st, 1944 - April 12th, 1944: charged with command of 17. Infanterie-Division;
April 25th, 1944: Heeresgruppe Mitte;
May 1944 - June 1944: Kommandeur 197. Infanterie-Division;
June 20th, 1944: Führer 296. Infanterie-Division;
June 1944: made a prisoner-of-war near Vitebsk, Belorussia;
June 1944 - 1948: Detained as POW.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit:
Kommandeur Infanterie-Regiment 21 / 17. Infanterie-Division
Awarded on:
November 22nd, 1941
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst (Colonel)
Unit:
Kommandeur Grenadier-Regiment 21 / 17. Infanterie-Division
Awarded on:
January 9th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

Photo