Tettau, von, Hans

Date of birth:
November 30th, 1888 (Bautzen/Saxony, Germany)
Date of death:
January 30th, 1956 (Mönchengladbach/North Rhine-Westphalia, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
1st May 1934: Oberstleutnant;
1st April 1936: Oberst;
1st March 1940: Generalmajor;
1st March 1942: Generalleutnant;
16th March 1945: General der Infanterie.

Career:
15th October 1935: Kommandeur Infanterie-Regiment 101;
14th June 1940: Kommandeur 24.Infanterie-Division;
14th February 1943: Führerreserve;
1st September 1943: Ausbildungsleiter / Führer Ausbildungsstabes z.b.V. in den Niederlanden;
16th March 1944: Leiter des Führungs- und Ausbildungsstab in die Niederlanden;
4th September 1944: Kommandeur “Division Tettau“ (Stab von Tettau);
5th September 1944: Kommandeur 182. Feldausbildungsdivision (did not become opearational);
3rd November 1944: Kommandeur Divisionskommandos z.b.V. 604;
14th November 1944: Kommandeur Division z.b.V. 604;
4th February 1945: Kommandierender General des Generalkommandos Tettau (Führer der Korpsgruppe Tettau);
16th March 1945: Führerreserve;
10th April 1945: Kommandierender General stellv. Generalkommandos des IV. Armeekorps, Befehlshaber im Wehrkreis IV, Dresden (did not becoma operational);
8th May 1945: Prisoner of War;
1947: released.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 22nd, 1939
Details:
Had already received the Iron Cross 2nd Class on 18th September 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 5th, 1939
Details:
Had already received the Iron Cross 1st Class on 18th September 1915.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant
Unit:
Kommandeur 24.Infanterie-Division
Awarded on:
May 5th, 1942
Details:
Award 113/13.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant
Unit:
Kommandeur 24.Infanterie-Division / LIV.Armee-Korps / 11.Armee / Heeresgruppe B
Awarded on:
September 3rd, 1942
Action:
Awarded for the leadership of the division during the siege of Sevastopol, starting on 07.06.1942. Particularly for his troops' crossing of the Ssewernaya Bay (29.06.) and the storming of the old fort "Malakoff".
Details:
1124th Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant
Unit:
Führer der Korpsgruppe von Tettau / 3.Panzer-Armee / Heeresgruppe Weichsel
Awarded on:
April 5th, 1945
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Action:
Awarded for the leadership of his Korpsgruppe during early 1945. This group, consisting of a mishmash of smaller units, found itself encircled by the Soviet advance. Under Tettau's determined leadership they managed to fight their way out over the course of eight days and reached German lines west of the Oder estuary on 13.03.1945, with 10,700 soldiers and over 10,000 civilians in tow.
Details:
821st Award.
Period:
Second World War (1939-1945)
Details:
Received with swords on the ribbon for military merit.
Ordinul Steaua Romaniei Grand Officer

Sources

  • Photo 1: Wehrkundearchiv
  • Photo: Deutsches Wehrkundearchiv
  • - THOMAS, FRANZ & WEGMANN, GÜNTER, Die Eichenlaubträger 1940-1945, Biblio-Verlag, 1998.
    - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Kwasny A., Kwasny G., Die Eichenlaubträger 1940-1945 (CD), Deutsches Wehrkundearchiv, Lage-Waddenhausen, 2001
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
    - Axis History Biographical Research via Axis History Forum

Photo