On a journey of discovery to historical sites? Download the TracesOfWar app directly on Google Play or the Apple App Store.

Volckamer und Kirchensittenbach, von, Friedrich

Date of birth:
April 16th, 1894 (Oberstdorf/Bavaria, Germany)
Date of death:
April 3rd, 1989 (Munich, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Friedrich Jobst von Volckamer und Kirchensittenbach was born on April 16th, 1894 as son to Jakob Albin Friedrich Christoph Jobst Volckamer von Kirchensittenbach and Emma Klapper.

Promotions:
November 13th, 1913: Fahnenjunker;
January 7th, 1914: Unteroffizier;
July 1st, 1914: Fähnrich;
September 27th, 1914: Leutnant (Patent: January 7th, 1913);
April 6th, 1918: Oberleutnant;
November 1st, 1926: Hauptmann;
September 1st, 1934: Major;
?: Generalmajor;
?: Generalleutnant;
?: General der Gebirgstruppe.

Career:
July 15th, 1913: Hochschulreife;
October 1st, 1913: 7. Kompanie des 19. Infanterie-Regiments „König Viktor Emanuel III. von Italien", Bayerischen Armee;
?: MG-Zugführer;
?: Kompanieführer;
?: Bataillonsadjutant;
?: Regimentsadjutant;
?: stellvertretender Brigadeadjutant;
May 1919: Freikorps Epp;
?: Jäger-Bataillon 14;
?: 19. (Bayerisches) Infanterie-Regiment;
1935: Kommandeur, II. Bataillon, Gebirgsjäger-Regiment 99;
May 1st, 1940: Kommandeur, Gebirgsjäger-Regiment 141;
?: Chef des Stabes, Inspektion des Erziehungs- und Bildungswesens, OKH;
?: stellvertretender Inspekteur des Erziehungs- und Bildungswesens;
?: Kommandeur, 8. Jäger-Division;
?: Kommandierender General L. Armeekorps;
March 1945: Kommandierender General 16. Armee;
1945 - 1955: Soviet POW

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1941
Tsarski Orden
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1941

Awarded with swords.
Ordinul Steaua Romaniei Commander
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1941
Order of Military Merit 2nd Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1942
Order of Military Merit 1st Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant (Major-general)
Unit:
Kommandeur, 8. Jäger-Division, Heer
Awarded on:
November 3rd, 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant (Major-general)
Unit:
Kommandeur, 8. Jäger-Division, Heer
Awarded on:
March 26th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant (Major-general)
Unit:
Kommandeur, 8. Jäger-Division, Heer
Awarded on:
April 11th, 1944
The Upper Silesian 8th Jäger Division under the leadership of Generalleutnant Volckamer von Kirchensittenbach as well as Sturmgeschütz units under Major Erich Schmidt distinguished themselves exceptionally in these battles.
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1945
Ärmelband Kurland
Period:
First World War (1914-1918)

Awarded with swords and crown.
IV. Klasse des Militärverdienstordens

Sources