TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Stoll-Berberich, Egon "Stuka-Egon"

Date of birth:
June 17th, 1913 (Gera, Germany)
Date of death:
May 2nd, 1973 (Bensheim, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Egon Stoll-Berberich (until 5th May 1943 Egon Berberich) joined the Luftwaffe on 1st May 1935 after he had started a career as a police officer at the Landespolizei Hessen (Police Force of the State of Hesse) on 9th April 1934. He was first sent to Fliegergruppe P (1st May 1935 – 31st May 1937) and later on trained as pilot at A-Schule in Detmold and B-Schule in Schleißheim (1st June 1937 – 30th June 1938). From 1st July 1938 his active career as pilot started in various Sturzkampfgeschwader, first in the Schlachtgruppe 50, later turned into St.G 163 and finally into III St.G. 2. With these groups he served in missions in Sudetenland (1938), the Eastern and Western fronts in the early days of WW II. In 1940 he was responsible for training Me 109 pilots of JG 51 in bomb attacks and then once again sent back to III St.G. 1. With this group he fought in battles in the Mediterranean Sea and in Russia. From June 1942 until the end of 1942 he trained young pilots in the Ergänzungsstaffel St.G.1. On 12th August 1943 he flew his 500th mission. From March 1944 until 13th April 1945 he was commanding III SG 151 and finally became commander of I SG 77 until the end of the war.

During WW II he was shot down seven times and was severely wounded twice. He flew more than 800 missions, mainly on JU 87, about 75 on FW 190.
In 1954 he applied for a career in the Bundesluftwaffe and was employed as Hauptmann in 1959. He left the Bundesluftwaffe in 1969 as an Oberstleutnant.

Promotions
* Unterwachtmeister (Landespolizei Hessen) 5th March 1935
* Obergefreiter 1st April 1936
* Unterführer 1st June 1936
* Unteroffizier 1st April 1937
* Feldwebel 1st November 1939
* Oberfeldwebel 1st April 1940
* Leutnant d.R. 1st September 1940
* Oberleutnant d.R. 1st June 1942
* Hauptmann d.R. 1st January 1943
* Major d.R. 1st April 1945 (not accepted by Bundeswehr in 1954)
* Major (Bundeswehr) 1st December 1964
* Oberstleutnant (Bundeswehr) 17th April 1969

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 15th, 1938
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 1st, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 1st, 1939
Mit spange
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 11th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 10th, 1941
Frontflugspange für Kampfflieger in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 13th, 1941
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 8th, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
7. Staffel, III. Gruppe, Sturzkampfgeschwader 1, Luftwaffe
Awarded on:
April 17th, 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 31st, 1943
Frontflugspange für Kampfflieger in Gold mit Anhänger
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Staffelkapitän 7./Stukageschwader 1
Awarded on:
February 29th, 1944
Awarded following the completion of 550+ sorties, as well as the following material successes:

- A direct hit on a 10,000 ton cruiser south of Portsmouth.
- Seven bridges destroyed (over the Desna, Dnieper and Tim bridges).
- Two armoured trains in the Orel/Kursk area destroyed.
- 46 tanks destroyed.
- Six direct hits on Soviet "Katyusha" rocket launcher positions near Sevsk.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

Photo