The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Schirmer, Gerhart

Date of birth:
January 9th, 1913 (Chemnitz/Saxony, Germany)
Date of death:
September 5th, 2004
Nationality:
German

Biography

Promotions:

01-09-1935 - Leutnant
01-10-1937 - Oberleutnant
01-04-1940 - Hauptmann
01-03-1943 - Major
01-01-1944 - Oberstleutnant

Gerhart Schirmer joined as a Lieutenant in September 1935 the Luftwaffe where he followed the pilot training course. In May 1939 he transferred to the Fallschirmjägers (Paratroopers) and was promoted to Chef der 6. Kompanie des Fallschirmjäger-Regiments 2. With this unit he took part in the invasion of Poland where they secured and hold a bridgehead over the river Weichel. In May 1940 Hauptmann Schirmer jumped during the invasion of the Netherlands in the area of Katwijk to conquer the airfield of Valkenburg. During the battle of the Balkan he jumped on April 26th 1941 near the Greek city of Corinth and after some heavy fighting they conquered the city and they took some 2100 British prisoners. For this action he was later awarded with the Knight’s Cross. Hauptmann Schirmer also fought on Crete, in Russia and Tunisia till he was promoted in May 1943 to Major and took over the command of the 5th Fallschirmjäger-Regiment. With this unit he fought in Italy till he was ordered in January 1944 to form a new Fallschirmjäger-Regiment. This became the 16th Fallschirmjäger-Regiment and as commanding officer of this unit he fought on the West and East front. He was taken prisoner in Berlin at the end of the war and was finally released in January 1956. In December of that same year Gerhart Schirmer joined the Bundeswehr and he retired as a Colonel in April 1971.

Do you have more information about this person? Inform us!

Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Chef 6. Kompanie, Fallschirmjäger-Regiment 2, Luftwaffe
Awarded on:
May 28th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Chef 6. Kompanie, Fallschirmjäger-Regiment 2, Luftwaffe
Awarded on:
May 28th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Chef 6. Kompanie, Fallschirmjäger-Regiment 2, Luftwaffe
Awarded on:
July 5th, 1940
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Führer II. Fallschirmjäger Regiment 2, Luftwaffe
Awarded on:
June 14th, 1941
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Kommandeur III. Jäger-Regiment Hermann Göring, Luftwaffe
Awarded on:
June 25th, 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Wing Commander)
Unit:
Kommandeur Fallschirmjäger Regiment 16, Luftwaffe
Awarded on:
November 18th, 1944
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938

Sources