TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Weissenberger, Theodor 'Theo' (JG 5 'Eismeer')

Date of birth:
December 21st, 1914 (Mühlheim am Main, Germany)
Date of death:
June 10th, 1950 (Nürburgring, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

1935: made his first glider flight with the DLV
10.1936: began training with 2./ Fl.Ers.-Abt. 14
01.1937: began training for powered flight
1941: with Zerstörerschule Neubiberg
End 08.1941: Feldwebel d.R. transferred to ZSt./ JG 77
01.09.1941: assigned to (Z) Staffel/ JG 77 (later 15.(Z)/JG 77)
25.04.1942: Oberfeldwebel d.R. in 10.(Z)/ JG 5, shot down by a Pe-2 and force-landed in area of Salmijärvi - Bf110 E-2 (LN +BR)
01.07.1942: Ofw., awarded the Ehrenpokal and promoted to Leutnant d.R.
19(10?).09.1942: transferred to 6./ JG 5
11.10.1942: Leutnant d.R. in 6./ JG 5, crashed vic Petsamo due to an accident
22.10.1942: Leutnant d.R., 6./ JG 5 damaged Bf 109 F-4/R1 (Yellow 4) - bailed out due to motor failure over the Tschupa Lake - crashed in the area of Petsamo
28.03.1943: Leutnant d.R. in 6./ JG 5 - Bf 109 G-2 (Yellow 4+-) emergency landing vic Kukin near Salmijärvi /Finland -due to AA damage
01.06.1943: Leutnant d.R. promoted to Oberleutnant (Kr.O./Fl.)
15.06.-14.(30.?)09.1943: Oberleutnant, appointed Staka 7./ JG 5
14.(30.?)09.1943-26.03.1944: Oberleutnant, appointed Staka 6./ JG 5
11.11.1943: Oberleutnant, 6./ JG 5 unhurt? - Bf 109 G-6 (Yellow 4) disoriented during fuel starvation NW of Idriza
26.(20?)03.-03.06.1944: Oberleutnant, then Hauptmann, appointed Kdr. II./ JG 5
28.05.-03.06.1944: Hauptmann, appointed Kdr. IV./ JG 4, then Kdr. I./ JG 5
03.06.-14.10.1944: Hauptmann, Kdr. II./ JG 5, appointed Kdr. I./ JG 5
12.06.1944: Hauptmann, Stab I./ JG 5 WIA - Bf 109 G-5/AS (<< +) combat with P-47, vic St. Andre-en-Eure
14.10.-25.11.1944: appointed Kdr. III./ JG6 due to unit renaming
25.11.1944-14.01.1945: Major, appointed Kdr. I./ JG 7
01(15?).01.-08.05.1945: Major, appointed Kommodore JG 7
Piloted credited with over 500 combat missions and 208 air victories, 33 of these were in the west, and 8 were flying with the Me-262.
10.06.1950: died in an auto racing accident at Nürburgring

Promotions:
1 December 1940: Feldwebel d.R.
1 February 1942: Oberfeldwebel d.R.
1 July 1942: Leutnant
1 June 1943: Oberleutnant
1 June 1944: Hauptmann
1 January 1945: Major

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberfeldwebel (Flight Sergeant)
Unit:
10.(ZS)/Jagdgeschwader 5
Awarded on:
September 8th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Feldwebel (Sergeant)
Unit:
Zerst.-Staffel J.G. 77
Awarded on:
February 17th, 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Feldwebel (Sergeant)
Awarded on:
November 6th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberfeldwebel (Flight Sergeant)
Awarded on:
May 28th, 1942
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (Pilot Officer)
Unit:
6./JG 5
Awarded on:
November 13th, 1942
Awarded after 38 aerial victories.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (Flying Officer)
Unit:
Staffelführer, 7. / Jagdgeschwader 5
Awarded on:
August 2nd, 1943
Awarded after 112 aerial victories.
266th Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 10th, 1943
German fighters repulsed an enemy torpedo aircraft attack on a convoy in the seas up north last night and destroyed without sustaining any losses 20 enemy aircraft. Leutnant Weissenberger achieved seven aerial victories in this engagement.
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 26th, 1944
Hauptmann Weissenberger, group commander in a fighter wing, achieved his 200th aerial victory on the eastern front.
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Feldwebel (Sergeant)
Unit:
Zerst.-Staffel J.G. 77
Awarded on:
November 20th, 1941
Frontflugspange für Jäger in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Feldwebel (Sergeant)
Unit:
10. (Zerst.-Staffel) / J.G. 5
Awarded on:
March 26th, 1942
Frontflugspange für Jäger in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberfeldwebel (Flight Sergeant)
Awarded on:
July 31st, 1942
Frontflugspange für Jäger in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Unteroffizier
Awarded on:
September 16th, 1940
Flugzeugführerabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (Pilot Officer)
Awarded on:
November 15th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Stab I./Jagdgeschwader 5
Awarded on:
June 22nd, 1944
Awarded for a wound inflicted on the 12th of June 1944.
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1942
Vapaudenristin 4.luokka (VR 4)
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 14th, 1942
NSFK Segelflieger-abzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 3rd, 1944
with '500' pennant
Frontflugspange für Jäger in Gold mit Anhänger und Einzatszahl

Sources

Photos