TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Luxenberger, Josef (Kampfgeschwader 55 'Greif')

Date of birth:
April 2nd, 1915 (Beckingen/Rhineprovince, Germany)
Date of death:
February 5th, 2009 (Neustadt an der Weinstraße/Rhineland-Palatinate, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Fall 1936: entered the Heer and received basic training with Inf.Rgt. 17
1937: transferred to the Luftwaffe
1938: in Fl.Ausb.Rgt. 12, then as a Bordfunker in 6. /KG 155, 6./ KG 55
09.1938: transferred to II./ KG 254 (later II./KG 55)
09.1939: Unteroffizier with 4./ KG 55
05.1940: with Stab II./ KG 55
03.03.1941: Feldwebel awarded the Ehrenpokal
05.1941: attained 125 missions
End 1941: underwent observer training with IV./ KG55
01.1942: transferred to LKS 1 for officer training
02.01.1942: Oberfeldwebel awarded DKiG, II./ KG 55
05.1942: returned to 4./ KG 55
Summer 1942: promoted to Leutnant
09.1942: promoted to Oberleutnant
27.12.1942: reached his 425th mission
12.1942-01.1943: flew 22 supply and evacuation missions to Stalingrad
08.03.1943: transferred to Stab/ KG 55 as Ia
03.04.1943: Oberleutnant in 4./ KG 55, awarded the Ritterkreuz on completion of 425 combat missions
01.09.1943-18.04.1944: Oberleutnant, appointed Staka 4./ KG 55
01.11.1943: promoted to Hauptmann
12.11.1943: flew his 500th mission
20.02.1944: transferred to Stab Lfl. 6
mid 1944: transferred to Stab 4. Fl.Div.
12.1944: transferred to FFS A 12 for flight training, but this was cancelled on 02.45 1945: sent to Fsch.Jg.Rgt. 1 in northern Italy
01.02.1957: joined the Bundeswehr
30.09.1973: retired as an Oberst i.G.
Credited with 505 combat missions

Flew in a total of 505 combat missions, which were counted as approximately 573 front flights.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberfeldwebel
Unit:
II. / Kampfgeschwader 55
Awarded on:
January 2nd, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Beobachter 4. / Kampfgeschwader 55
Awarded on:
April 3rd, 1943
Awarded in recognition of his participation in approximately 450 bomber sorties.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Feldwebel (Sergeant)
Unit:
II./ KG 55
Awarded on:
March 3rd, 1941
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg

Sources

Photos