TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Dönitz, Karl

Date of birth:
September 16th, 1891 (Berlin-Grünau, German Empire)
Date of death:
December 24th, 1980 (Aumühle, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Rank:
Fähnrich zur See (Midshipman)
Awarded on:
June 7th, 1913
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Leutnant zur See (Acting Sub-Lieutenant)
Awarded on:
September 7th, 1914
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Leutnant zur See (Acting Sub-Lieutenant)
Awarded on:
November 7th, 1914
Silver Liakat medal
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Leutnant zur See (Acting Sub-Lieutenant)
Awarded on:
November 7th, 1914
Harp Madalyasi
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Unterleutnant zur See (Sub Lieutenant)
Awarded on:
May 5th, 1916
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
January 17th, 1917
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
March 13th, 1917

With sabers
Mecidiye Nişanı knight
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
December 24th, 1917

with war decoration
Militärverdienstkreuz III. Klasse
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
June 10th, 1918
Ritter des Königlicher Preussischer Hausordens von Hohenzollern
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
October 4th, 1918
U-Boot-Kriegsabzeichen (1918)
Rank:
Fregattenkapitän (Commander)
Awarded on:
January 30th, 1935
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Rank:
Kapitän zur See (Captain Royal Navy)
Awarded on:
April 12th, 1936
Kungliga Svärdsorden - Knight  1st Degree
Rank:
Kapitän zur See (Captain Royal Navy)
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  1.Klasse, 25 Jahre
Rank:
Kapitän zur See (Captain Royal Navy)
Awarded on:
August 20th, 1938
Magyar Érdemrend Középkeresztje
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kommodore (Commodore)
Awarded on:
September 18th, 1939
1939 Spange zum Eisernes Kreuz 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Konteradmiral (Commodore)
Awarded on:
December 20th, 1939
1939 Spange zum Eisernes Kreuz 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Konteradmiral (Commodore)
Awarded on:
December 20th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Konteradmiral (Commodore)
Awarded on:
February 27th, 1940
U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Konteradmiral (Commodore)
Unit:
Befehlshaber der U-Boote (BdU)
Awarded on:
April 21st, 1940
Awarded for the outstanding successes of his U-Boats against the British fleet and allied merchant shipping.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Konteradmiral (Commodore)
Awarded on:
June 10th, 1940
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vizeadmiral (Rear-admiral)
Awarded on:
November 9th, 1941
Ordine Militare di Savoia -Commander
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
March 14th, 1942
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Unit:
Oberbefehlshaber Der Kriegsmarine / Befehlshaber der U-Boote
Awarded on:
April 6th, 1943
Awarded for his achievements as leader of the U-Boat arm and the associated successes of his forces, especially in the Atlantic ocean.

223rd Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
April 12th, 1943
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
April 12th, 1943
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
September 11th, 1943
Kyuokujitsu sho, 1st Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
1943
The awarding of this decoration is uncertain. Dönitz was supposed to have received it in an exchange, where Hermann Göring was supposed to have received the U-boot Kriegsabzeichen mit Brillianten. In correspondence with Christopher Ailsby, Karl Dönitz stated he had no recollection of the exchange.
Gemeinsames Flugzeugfuhrer-Beobachter Abzeichen mit Brillianten
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
January 30th, 1944
Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
April 11th, 1944

Version with swords.
Vapaudenristin Suurristi (VR SR)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
May 5th, 1945
Wehrmachtbericht

Sources

  • Photo 1: Wilco Vermeer
  • - DÖRR, MANFRED, Die Ritterkreuzträger der Deutschen Wehmacht 1939–1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1995.
    - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück (2002
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull (2003)
    - Kurowski F., Knight’s Cross Holders of the U-Boat Service, Schiffer Publishing (1995)
    - Busch, R.; Röll, Hans-Joachim, Der U-Boot-Krieg 1939–1945 – Die Ritterkreuzträger der U-Boot-Waffe von September 1939 bis Mai 1945 (2003)
    - das-ritterkreuz.de