Wuppermann, Otto Joseph Siegfried

Date of birth:
December 15th, 1916 (Berlin, Germany)
Date of death:
April 15th, 2005 (Osnabrück, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Otto Joseph Siegfried Wuppermann was credited with sinking the French destroyer Sirocco on 31 May 1940. He was also credited with the sinking of the British cruiser Newcastle on 14/15 June 1941 while commanding the S 56.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
April 20th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
May 28th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
December 16th, 1940
Schnellboot-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Kommandant Schnellboot "S 60" / 3.Schnellbootsflottille
Awarded on:
August 3rd, 1941
Action:
Awarded for the successes achieved by him and his boat on all fronts. In the Norwegian campaign he sunk a freighter with 3000 GRT. On the night of 27/28.05.1940 he sunk the French destroyer "Sirocco" and a tanker with 1000 GRT. As the deputy commander of the 3. Schnellbootsflottille he achieved a notable success on 07.03.1941 near Great Yarmouth / Lowestoft. In three attack runs he sank two destroyers, two freighters with 5700 GRT and a tanker with 8000 GRT. Later on, in actions against the Soviets, he destroyed two armed Soviet freighters with 3577 GRT on 22.06.1941, and two days later the Soviet submarine S 3. On 27.06.1941 his and three other boats engaged with 7 Soviet destroyers and 1 torpedo boat. In a half hour fight he and his ships sunk 2 of these destroyers and the torpedo boat.
Details:
81st Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
May 10th, 1942
Croce Al Valore di Guerra
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
May 21st, 1942
Medaglia de bronzo al Valore
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
December 5th, 1942
Medaglia commemorativa della campagna italo-tedesca in Africa
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
22. Schnellboots-Flottille
Awarded on:
January 24th, 1943
Medaglia d'argento al Valore Militare
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Kommandant Schnellboot "S 56" / 3.Schnellbootsflottille
Awarded on:
April 14th, 1943
Action:
Achieved due to further successes as the commander of S-56. Sank a Soviet patrol vessel on 18.08.1941. Sank a British patrol vessel in the Mediterranean on 07.05.1942. Sank another British patrol vessel and a submarine chaser on 10.05.1942. Torpedoed and severely damaged the British cruiser "Newcastle" on 14.06.1942. Destroyed a number of British ships as they attempted to flee the port of Tobruk when it fell on 21.06.1942 (3 small ships with 350 GRT, 4 barges, 1 freighter with 5000 GRT that had already been damaged by the Luftwaffe, 1 steamship with 6810 GRT, 1 large and 2 smaller landing craft).
Details:
226th Award.
Awarded as 28th member of the Kriegsmarine.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
March 9th, 1941
Action:
In yesterdays in the Wehrmacht report announced huge success of the fast attack craft force, have fast attack craft units under the leadership of Lieutenant Commander Petersen, the Captain Lieutenant Birnbacher and Lieutenant at Sea Wuppermann particularly distinguished themselves.
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 30th, 1941
Wehrmachtbericht

Sources

Photo