The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Feldt, Gustav Waldemar Klaus

Date of birth:
April 14th, 1912 (Kiel, Germany)
Date of death:
September 7th, 2010 (Wiesbaden/Hesse, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
July 1st, 1935: Fähnrich zur See / Obermaat;
January 1st, 1937: Oberfähnrich zur See;
April 1st, 1937: Leutnant zur See;
April 1st, 1939: Oberleutnant zur See;
September 1st, 1941: Kapitänleutnant;
March 1st, 1943: Korvettenkapitän.

Career:
1930: Handelsmarine;
April 5th, 1935: 10. / II.Schiffsstammabteilung, Stralsund;
June 13th,1935: Lehrgang Schiffsartillerieschule Kiel-Sik / Fähnrichslehrgang Marineschule Flensburg-Mürwick;
?: Linienschiff "Schleswig-Holstein";
?: Dampfer "Hecht";
March 31st, 1936: Fähnrichs-Fla-Maschinenwaffen-Lehrgang / Küstenartillerieschule Wilhelmshaven;
?: Fähnrichs-Nachrichten-Lehrgang /Marine-Nachrichtenschule Flensburg-Mürwik;
?: Fähnrichs-Infanterie-Lehrgang / II.Schiffsstammabteilung der Ostsee, Stralsund;
?: Fähnrichs-Artillerie-Lehrgang / Schiffsartillerieschule Kiel-Wik;
?: Fähnrichs-Torpedo-Lehrgang / Torpedoschule Flensburg-Mürwik;
September 23rd, 1936: II.W.O. auf das Torpedoboot "Luchs" / 2. Torpedobootsflottille;
?: Fla-Maschinenwaffen-Leiter-Lehrgang / Küstenartillerieschule;
October 11th, 1937: FT-B-Lehrgang / Marine-Nachrichtenschule Mürwik;
?: W.O. / Zugoffizier Ausbildungsabteilung / 3. Zerstörer-Division;
March 31st, 1938: III.W.O. / Adjutant "Leopard" / 4.Torpedobootsflottille;
?: Signal-Offizier-Lehrgang, Mürwik;
February 6th, 1939: II.W.O;
November 6th, 1939: Sonderkommando der Kriegsmarine Dienststelle Bremen;
December 4th, 1939: Kommandant "Schiff 18" (ex Fischdampfer "Alteland", 419 BRT) / 16. Vorposten-Gruppe;
June 1st, 1940: Sonderkommando Admiral norwegische Westküste;
July 10th, 1940: Kommandant "S 30" / 2. Schnellbootsflottille;
?: Kommandant "S 43" / 2. Schnellbootsflottille;
October 20th, 1941: Chef 2.Schnellbootsflottille;
February 16th, 1944 - May 7th, 1945: Kommandant Schnellboots-Lehrdivision, Flensburg;
May 7th, 1945 - August 31st, 1945: British POW.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
4. Torpedobootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
April 5th, 1939
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
4. Torpedobootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
June 6th, 1939
Spanienkreuz, Bronze mit Schwertern
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
4. Torpedobootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
October 26th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Sonderkommando der Kriegsmarine, Dienststelle Bremen, Kriegsmarine
Awarded on:
November 16th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
16. Vorpostengruppe, Kriegsmarine
Awarded on:
December 20th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
16. Vorpostengruppe, Kriegsmarine
Awarded on:
April 28th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
16. Vorpostengruppe, Kriegsmarine
Awarded on:
1940
Kriegsabzeichen für Minensuch-, U-Boots-, Jagd- und Sicherungsverbände
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
April 18th, 1941
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
Kommandant, "S 30", 2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
April 25th, 1941
Details:
67th Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Unit:
2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
June 27th, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
December 19th, 1941
Schnellboot-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
July 9th, 1942
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
December 5th, 1942
Vapaudenristin 4.luokka (VR 4)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit:
Chef, 2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
January 1st, 1944
Details:
362nd Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Unit:
Chef, 2. Schnellbootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
January 1st, 1944
Schnellboot-Kriegsabzeichen mit Brillianten
Period:
Second World War (1939-1945)
Details:
According to sources, Feldt received the Zerstörer-Kriegsabziechen on July 3rd, 1942. Photos taken at the Ritterkreuz awarding however show him with both the Zerstörer-Kriegsabzeichen and the Kriegsabzeichen für Minensuch-, U-Boots-, Jagd- und Sicherungsverbände. This means he must have received the Zerstörer-Kriegsabzeichen before the Ritterkreuz.
Zerstörer-Kriegsabzeichen

Sources

Photo