Lassen, Georg Fritz Christian

    Date of birth:
    May 12th, 1915 (Berlin-Steglitz/Brandenburg, Germany)
    Date of death:
    January 18th, 2012 (Calviá/Mallorca, Spain)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Georg Lassen was born in Berlin-Steglitz on May 12th, 1915. He entered service with the Reichsmarine on April 5th, 1935. During the Second Wordl War he served on board the "U 29" and the "U 160" and as Chef Offizierskompanie / 1. U-Baulehrdivision. During his career he sunk a total of 26 ships with a combined tonnage of 156.082 BRT and damaged 5 ships with a total of 34.419 BRT.

    Promotions:
    April 5th, 1935: Offiziersanwärter;
    September 25th, 1935: Seekadett;
    July 1st, 1936: Fähnrich zur See;
    January 1st, 1938: Oberfähnrich zur See;
    April 1st, 1938: Leutnant zur See;
    October 1st, 1939: Oberleutnant zur See;
    September 1st, 1942: Kapitänleutnant;
    April 1st, 1945: Korvettenkapitän.

    Career:
    April 5th, 1935: In dienst Kriegsmarine;
    ?: 10. Kompanie / II. Schiff-Stamm-Abteilung der Ostsee, Stralsund;
    June 18th, 1935: Bordausbildung Segelschulschiff "Gorch Fock";
    September 26th, 1935: Bordausbildung Kreuzer "Karlsruhe";
    June 29th, 1936: Lehrgänge für Fähnriche, Hauptlehrgang für Fähnriche, Infanterielehrgang, Sperrlehrgang;
    October 2nd, 1937: Kreuzer "Leipzig";
    May 1938: Signaloffizier / Adjutant Kreuzer "Leipzig";
    April 1938: Ausbildung 2. Unterseebootsflottille;
    October 1st, 1939: I. Wachoffizier "U 29";
    December 1st, 1939 - October 16th, 1941: Kommandant "U 29";
    October 16th, 1941 - ?: Ausbildung Kommandant "U 160" / 4. Unterseebootsflottille;
    ? - June 14th, 1943: Kommandant "U 160" / 10. Unterseebootsflottille;
    July 1st, 1943: Chef Offizierskompanie / 1. U-Baulehrdivision;
    April 15th, 1945: Kommandant Frachter "Pretoria";
    May 10th, 1945 - August 31st, 1945: POW to the British.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Leutnant zur See (Sub-lieutenant)
    Awarded on:
    April 5th, 1939
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Leutnant zur See (Sub-lieutenant)
    Awarded on:
    September 26th, 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Awarded on:
    October 26th, 1939
    Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Awarded on:
    December 20th, 1939
    Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Awarded on:
    July 18th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Awarded on:
    July 18th, 1940
    U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Unit:
    Kommandant "U 160"
    Awarded on:
    April 14th, 1942
    Action:
    Mentioning:
    "During the Battle of the Atlantic, the submarine of Kapitänleutnant Hardegen and the Oberleutnant zur See Lassen has distinguished itselve.
    Wehrmachtbericht
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant zur See
    Unit:
    Kommandant "U 160"
    Awarded on:
    August 10th, 1942
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Action:
    Awarded for his successes with U-160 over the course of two war patrols. These amounted to 11 ships sunk (with 66012 GRT) and 2 ships damaged (with 12998 GRT).
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Kapitänleutnant (Luitenant ter Zee 2e Klasse)
    Unit:
    Kommandant "U 160"
    Awarded on:
    March 7th, 1943
    Ritterkreuz mit Eichenlaub
    Action:
    Awarded for two further successful patrols with U-160. In these he sank 15 ships (with 90070 GRT) and damaged another 3 (with 21421 GRT).
    Details:
    208th Award.
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Käpitanleutnant (Lieutenant)
    Awarded on:
    October 22nd, 1944
    U-boot Kriegsabzeichen mit Brillianten

    Sources

    Photo