Rösing, Hans Rudolf Max

Date of birth:
September 28th, 1905 (Wilhelmshaven, Germany)
Date of death:
December 16th, 2004 (Kiel, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant commander)
Unit:
Chef 7.U-Boot-Flottille
Awarded on:
February 13th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant commander)
Unit:
Kommandant "U 48"
Awarded on:
July 3rd, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant commander)
Unit:
Chef 7.U-Boot-Flottille / Kommandant "U 48"
Awarded on:
August 29th, 1940
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 1st, 1941
Croce Al Valore di Guerra
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 1st, 1941
Ordine della Corona d'Italia - Commendatore
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 22nd, 1940
Action:
A returned submarine under the command of Lieutenant Commander Rösing reports the sinking of 42,686 GRT.
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 26th, 1940
Action:
A submarine under the leadership of Lieutenant Commander Rösing sunk 46,170 GRT enemy merchant shipping. The submarine has sunk so far 88,856 GRT on two patrols.
Wehrmachtbericht
Awarded on:
March 8th, 1966
Großes Verdienstkreuz des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland

Sources

  • Photo 1: Willi Schumacher Collection
  • Photo: Willi Schumacher Collection
  • - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Deutsche Marinesoldaten

Photo