Schultze, Herbert Emil

Date of birth:
July 24th, 1909 (Kiel/Schleswig-Holstein, Germany)
Date of death:
June 3rd, 1987 (London/England, Great Britain)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:

01-04-1930 -- Offiziersanwärter
09-10-1930 – Seekadett
01-01-1932 – Fähnrich zur See
05-04-1934 – Oberfähnrich zur See
01-10-1934 – Leutnant zur See
01-06-1936 – Oberleutnant zur See
01-06-1939 – Kapitänleutnant
01-06-1943 – Korvettenkapitän

Herbert Schultze joined the Reichsmarine in May 1930, served during his trainings period on several warships and in May 1937 he transferred to the U Boat Force. On April 22nd 1939 Schultze took command of the newly build U 48 and he stayed in command of the U 48 till July 28th 1941. During this period Kapitänleutnant Schultze was 227 days at sea, made eight combat patrols and sank 26 ships with a total tonnage of 169.709 BRT. He also damage one British tanker of 9.456 BRT.

On July 28th 1941 Schultze was promoted to commander of the 3rd Flotilla which was based in La Rochelle. In March 1942 he became an Admiral Staff Officer for U Boats with "Marinegruppe Nord" and in December of that same year he joined Admiral Dönitz’s staff. In March 1944 Korvettenkapitän Schultz left this staff function en received a leading position in the Marinekreigsschule Mürwik. (naval war college) He kept this position to the end of the war.

After the war Herbert Schultze served from July 1956 till his retirement in September 1968 in the Bundesmarine.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
April 20th, 1937
Olympia Erinnerungsmedaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
September 25th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
October 25th, 1939
U-boot Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
October 27th, 1939
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
February 26th, 1940
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kapitänleutnant
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
March 1st, 1940
Details:
3rd Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
April 2nd, 1941
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
June 12th, 1941
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
June 12th, 1941
Details:
15th Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
July 15th, 1941
U-boot Kriegsabzeichen mit Brillianten
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 48, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
October 24th, 1941
Croce Al Valore di Guerra

Sources

Photo