TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Toussaint, Rudolf

Date of birth:
May 2nd, 1891 (Egglkofen/Bavaria, Germany)
Date of death:
August 1968 (Munich/Bavaria, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Rudolf Toussaint joined the Imperial German Army on 21st September 1911 with the rank of Fahnenjunker. On 25th October 1913 het was promoted to Leutnant and assigned to the 18.Infanterie-Regiment. During the First World War he earned both the Eisernes Kreuz 2.Klasse and 1.Klasse.

After the First World War he joined the newly formed Reichswehr. He was promoted to Oberstleutnant on 1st December 1935 and to Oberst on 1st April 1938.

Between 1st April 1939 and into 1941 he served as the Military Attaché in Belgrade. On 1st October 1941 followed his promotion to Generalmajor and he was assigned to the Generalstab der Wehrmacht. On 1st October 1942 he became Generalleutnant. After his promotion on 1st September to General der Wehrmacht, 1943 he was commissioned to the German Army in Italy as Bevollmächtigter General der deutschen Wehrmacht in Italien. After he was being replaced by SS-Obergruppenführer Karl Wolff on 26th July 1944, he became the Bevollmächtigter General der deutschen Wehrmacht Reich Protector of Bohemia and Moravia. Here he was captured by US Troops and transferred to Czechoslovakia on 19th April 1947. Ther he was condemned to life imprisonment on 26th October 1948. He started working with the Czechoslovak State Security in 1955 and was released into Western Germany in 1962. Here he died in August 1968.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)

With swords
IV. Klasse des Militärverdienstordens

Sources

Photo