Teichert, Max-Martin

Date of birth:
January 31st, 1915 (Kiel/Schleswig-Holstein, Germany)
Date of death:
May 12th, 1943 (Northatlantic Ocean)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Max-Martin Teichert entered service with the Kriegsmarine in 1934. After serving as I.Wachoffizier aboard the "U 94", he served as Kommandant "U 456" from September 18th, 1941 until May 12th, 1943. During 11 operational sails (192 days at sea), he sunk a total of 6 ships with a combined tonnage of 31.528 BRT and damaged two ships with a total tonnage of 17.921 BRT. He was killed hwen his ship was sunk in the Northatlantic at 46.39N / 26.54W.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 7th, 1941
U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
May 4th, 1942
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant "U 456"
Awarded on:
December 19th, 1943
Action:
Awarded posthumously in recognition of his wartime victories (see description), which including heavily damaging and thus setting the stage for the later sinking of the British light cruiser HMS Edinburgh.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 7th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 15th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1st, 1938
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 19th, 1940
Zerstörer-Kriegsabzeichen

Sources