Heyse, Ulrich

Date of birth:
September 27th, 1906 (Berlin-Friedenau/Brandenburg, Germany)
Date of death:
November 19th, 1970 (Flensburg/Schleswick-Holstein, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:

01-04-1933 -- Offiziersanwärter
01-01-1934 – Fähnrich zur See
01-09-1935 – Oberfähnrich zur See
01-06-1936 – Leutnant zur See
01-10-1937 – Oberleutnant zur See
01-04-1939 – Kapitänleutnant
01-04-1943 – Korvettenkapitän

During five combat patrols between May 12th 1941 and February 28th 1943, Ulrich Heyse was 311 days at sea and in that period he sunk 12 ships with a total tonnage of 83.693 BRT. In March 1943 he left as commander the U 128 and became a teacher at the Unterseebootlehrdivision. In March 1945 Korvettenkapitän Heyse received the command of the 32nd Trainings Flotilla. He stayed in this function till the German surrender a couple of months later.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zur See
Awarded on:
October 4th, 1937
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
February 11th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
October 19th, 1940
Zerstörer-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 128, 2. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
March 24th, 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 128, 2. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
March 24th, 1942
U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Käpitanleutnant (Lieutenant)
Unit:
Kommandant U 128, 2. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
January 21st, 1943
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources