TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Du Vivier, Le Roy, Daniel Albert Raymond Georges

    Date of birth:
    January 13th, 1915 (Amersfoort, the Netherlands)
    Date of death:
    September 2nd, 1981 (United States)
    Buried on:
    Commonwealth War Graves St. Andrew Churchyard
    Service number:
    79370
    Nationality:
    Belgian (1830-present, Constitutional Monarchy)

    Biography

    During the Second World War, Du Vivier shot down three enemy planes, achieved two shared victories, two probables (1 alone and 1 shared) and damaged one other plane.

    Besides his ww2 related decorations, Daniel Le Roy Du Vivier also received the Officier de la Légion d'Honneur Française (September 20th, 1950), the Croix de guerre avec palme, Française (September 20th, 1950), the Croix d'Officier de l'Ordre de la Couronne (April 8th, 1951), the Croix de Commandeur de l'Ordre de la Couronne (April 8th, 1955) and the Croix de Commandeur de l'Ordre de Léopold (November 15th, 1955) of which is not certain if there is a relation to World War Two..

    Daniel Albert Raymond Georges Le Roy Du Vivier was killed in a traffic accident in the United States on September 2nd, 1981. He was cremated and his ashes were interred at Tangmere.

    Promotions:
    September 26th, 1938: Pilot-Sergeant;
    ?: Seconde Lieutenant;
    1940: Adjudant;
    August 1940: Pilot Officer;
    1941: Flying Officer;
    1941: Flight Lieutenant;
    February 1942: Squadron Leader;
    July 1943: Wing Commander.

    Career:
    ?: Catholic University of Leuven;
    July 34st, 1935: Soldat, 1ere Regiment des Guides
    April 1st, 1937 - March 15th, 1938: Pilot Training l'Aeronautique Militaire, Belgium;
    September 14th, 1938: 4/IIe Groupe de Chasse, Nivelles;
    June 24th, 1940 - July 7th, 1940: s.s. Apapa;
    ?: RAF Depot, Gloucester;
    July 1940: No. 7 Operational Training Unit, Aston Down;
    August 4th, 1940: No. 43 Squadron, Tangmere;
    September 2nd, 1940: Casualty Clearing Station, Benenden;
    September 1940: No. 229 Squadron, Northolt;
    October 22nd, 1940: No. 43 Squadron;
    April 14th, 1941: Flight Commander No. 43 Squadron;
    January 15th, 1942: Commanding Officer No. 43 Squadron;
    September 22nd, 1942: Headquarters No. 13 Group;
    July 19th, 1943: Commanding Officer No. 324 Wing;
    ?: RAF Staff College, Haifa;
    December 24th, 1943: Commanding Officer No. 324 Wing;
    August 14th, 1944: Commanding Officer No. 53 Operational Training Unit;
    April 1946: Commanding Officer No. 160 Belgian Wing;
    September 16th, 1946: Pilot Sabena Airlines.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    July 21st, 1941
    Awarded with three palmes and trhee bronze lions.
    Croix de Guerre 1940
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Flying Officer
    Awarded on:
    January 3rd, 1942
    Citation:
    “Has proven to have excellent qualities as a commanding flight-officer, succeeding in to maintain a high level of offensive value to his pilots during daytime and nightly operations he has undertaken. Has destroyed 4 enemy aircraft to this day.”
    Distinguished Flying Cross (DFC)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    September 15th, 1942
    Second DFC awarded in the form of a bar to be worn on the ribbon of the first DFC.
    Distinguished Flying Cross (DFC)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    March 12th, 1946
    Awarded with palme.
    Officier in de Leopoldsorde / Officier de l'Ordre de Léopold

    Sources

    Photo