Heusinger, Adolf

Date of birth:
August 4th, 1897 (Holzminden, Brunswick, German Empire)
Date of death:
November 30th, 1982 (Cologne, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
1916: Leutnant
31 July 1925: Oberleutnant
1 October 1932: Hauptmann
16 March 1936: Major
20 March 1939: Oberstleutnant
1 August 1940: Oberst
23 December 1941: Generalmajor
21 January 1943: Generalleutnant
1957: General

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
June 8th, 1916
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
January 22nd, 1917
Kriegverdienstkreuz 1914-1918 für Kämpfer 2. Klasse
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
December 24th, 1917
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Awarded on:
January 18th, 1935
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Rank:
Major
Unit:
11. Division, Heer
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  2. Klasse, 18 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant im Generalstab (Lieutenant-colonel to the General Staff)
Unit:
Operationsabteilung, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
October 6th, 1939
Awarded for:
Operation Fall Weiss
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant im Generalstab (Lieutenant-colonel to the General Staff)
Unit:
Operationsabteilung, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
June 5th, 1940
Awarded for:
Operation Fall Weiss
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst im Generalstab (Colonel to the General Staff)
Unit:
Operationsabteilung, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
1940
Awarded for:
Operation Fall Weiss
Ordine della Corona d'Italia - Cavaliere Commendatore
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst im Generalstab (Colonel to the General Staff)
Unit:
Chef, Operationsabteilung, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
1941
Awarded for:
Operation Barbarossa
Magyar Érdemrend Középkeresztje
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalmajor (Brigadier)
Unit:
Chef, Operationsabteilung, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
March 25th, 1942
Details:
Awarded with swords.
Vapaudenristin 1.luokka rintatähtineen (VR 1 rt)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant (Major-general)
Unit:
Chef, Generalstab des Heeres, Oberkommando des Heeres (OKH)
Awarded on:
July 20th, 1944
Verwundetenabzeichen 20 juli 1944 in Silber
Rank:
General
Awarded on:
October 15th, 1960
Legion of Merit - Commander (LoM - C)
Rank:
General
Awarded on:
1963
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  3.Klasse, 12 Jahre

Sources