TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Kruls, Hendrik Johan

Date of birth:
August 1st, 1902 (Amsterdam, the Netherlands)
Date of death:
December 13th, 1975 (The Hague, the Netherlands)
Nationality:
Dutch (1815-present, Kingdom)

Biography

Promotions:
August 14, 1922: Second Lieutenant of Artillery
August 14, 1926: First Lieutenant of Artillery
May 1, 1935: Captain of the artillery
May 1st, 1942: Major GS
January 1, 1943: Temporary colonel GS
September 5th, 1944: Temporary Major General GS
November 1st, 1945: Lieutenant General
May 1, 1949: General

Function:
1940: Adjutant of the Secretary of Defense Dijxhoorn
14 September 1944 to 4 March 1946: Head of Militair Gezag (Netherlands Military Administration)

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Tijdelijke luitenant-generaal
Unit:
Netherlands Military Administration (NMA), Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force (SHAEF), Allied Forces
Awarded on:
March 20th, 1946
"During this period General KRULS has been responsible for the planning and execution of Dutch Civil Affairs in close co-operation with the Armies.
Through his Administration all Civil Affairs activities in HOLLAND have been conducted.
General KRULS has at all times been at great pains to meet the needs of the Armies in every respect. He has always fostered a very close association by his officers with British Commanders and Staff, with the result that their work has been greatly facilitated.
General KRULS has thus served well, not only his own country, but also the British Armies in the field."
Honorary. British royal approval of 10 January 1946.
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
"Lieutenant-General KRULS performed the duties of Head of the Netherlands Military Administration, a military organization set up in the Netherlands under recommendation of the Combined Allied Chiefs of Staff to assist the Allies in the prosecution of the war on Netherlands territory. In such capacity he has labored with unstinting energy and determination to help make available to Allied Forces in the fullest possible extent, Netherlands resources, installations and manpower needed for furtherance of the war effort."
General Orders No. 5 of 22 January 1948
With swords
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaal-Majoor (Major-General)
Awarded on:
October 18th, 1948
Commander of the Order of the British Empire (CBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
XXX (30 years)
Ereteken voor Langdurige Dienst als Officier
Inhuldigingsmedaille 1948

Sources