The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Lorenz, Karl

    Date of birth:
    January 24th, 1904 (Hanau am Main/Hesse-Nassau, Germany)
    Date of death:
    October 3rd, 1964 (Bad Godesberg-Mehlem/North Rhine-Westphalia, Germany)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Promotions:
    April 1st, 1924: Offiziersanwärter;
    1926: Fähnrich;
    1927: Oberfähnrich;
    April 1st, 1928: Leutnant;
    January 1st, 1932: Oberleutnant;
    October 1st, 1935: Hauptmann;
    January 1st, 1941: Major;
    February 1st, 1943: Oberstleutnant;
    August 1st, 1943: Oberst;
    November 1st, 1944: Generalmajor .

    Career:
    April 1st, 1924: Offiziersanwärter, 3. (Preuß.) Pionier-Bataillon;
    April 1st, 1928: Kompanieoffizier, 3. (Preuß.) Pionier-Bataillon;
    1930: Nachrichten-Offizier, 3. (Preuß.) Pionier-Bataillon;
    April 1st, 1931: Adjutant, 3. (Preuß.) Pionier-Bataillon;
    October 1st, 1934: Kompaniechef, 3. (Preuß.) Pionier-Bataillon;
    October 1st, 1935: Adjutant, Höheren Pionieroffizier 2;
    November 10th, 1938: Chef, 1. Kompanie, Pionier-Bataillon 18;
    February 1st, 1940: Kommandeur, Pionier-Bataillon 290;
    March 1st, 1942: Wounded in Lazerett;
    August 1st, 1942: Kommandeur, Pionier-Bataillon "Großdeutschland";
    December 1st, 1942: Kommandeur, Grenadier-Regiment "Großdeutschland";
    August 1st, 1944: Führerreserve;
    August 7th, 1944 - September 2nd, 1944: 13. Divisionsführer-Lehrgang, Hirschberg;
    September 1st, 1944: mit der Führung Beauftragt, Panzergrenadier-Division „Großdeutschland";
    November 1st, 1944: Kommandeur Panzergrenadier-Division „Großdeutschland";
    May 10th, 1945 - March 19th, 1948: Brits Krijgsgevangenschap;
    1957: Führungsstab des Technischen Hilfswerk (THW);
    ? - October 3rd, 1964: Referent Schwimmbrückenbau, Führungsstab des Technischen Hilfswerk (THW).

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann (Captain)
    Unit:
    Chef, 1. Kompanie, Pionier-Bataillon 18, 18. Infanterie-Division, Heer
    Awarded on:
    September 23rd, 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann (Captain)
    Unit:
    Kommandeur, Pionier-Bataillon 290, 290. Infanterie-Division, Heer
    Awarded on:
    June 24th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major
    Unit:
    Kommandeur, Pionier-Bataillon 290, 290. Infanterie-Division, Heer
    Awarded on:
    January 2nd, 1942
    Details:
    Award 44/36.
    Deutsches Kreuz in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major
    Unit:
    Kommandeur, Pionier-Bataillon "Großdeutschland", Infanterie-Division „Großdeutschland“, Heer
    Awarded on:
    December 17th, 1942
    Details:
    Mentioned unit was that he served at the time of the action, at the time of the presentation, Kalr Lorenz already served as Kommandeur, Grenadier-Regiment "Großdeutschland".
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Details:
    395th Award.

    Sources

    Photo