The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Adrario, Friedrich

Date of birth:
November 29th, 1918 (Pidicolle, Austria)
Date of death:
June 25th, 2011 (Vienna, Austria)
Nationality:
Austrian (1918-1938, Republic)

Biography

Friedrich Adrario reached the rank of Hauptmann. After the Second World War he served with the Austrian Bundesheer, reaching the rank of Generalmajor. For his services for Austria he received the Goldenen Ehrenzeichens der Republik, the Goldenen Ehrenzeichens des Landes Niederösterreich and the Tiroler-Adler-Orden.

Promotions:
1940: Fahnenjunker-Feldwebel;
April 1st, 1940: Leutnant;
1942: Oberleutnant;
July 1944: Hauptmann;
1954: Rittmeister (Gendarmerie);
1956: Hauptmann (Bundesheer);
?: Major (Bundesheer);
1963: Oberstleutnant der Generalstab;
1973: Brigadier;
?: Genralmajor.

Career:
?: Geige-Ausbildung Musik-Konservatorium Kärnten;
1937: Tiroler Landschützenregiment;
1938: Gebirgsjäger-Regiment 98;
1940: Offiziersausbildung;
1940: Infanterieschule Berlin-Döberitz;
April 1940: Zugführer 4. Kompanie, Radfahr-Bataillon 402;
April 1942: Führer 1. Kompanie, Radfahr-Bataillon 402;
?: Ersatzabteilung, Reichenhall;
?: Lehrer Panzerabwehr- und Aufklärungs-Lehrgänge, Infanterieschule Hohenfels;
February 1943: Führer 1. / Aufklärungs-Abteilung 113;
September 1943 - November 2nd, 1943: Kommandeur Aufklärungs-Abteilung 113;
?: Abteilungsführer-Lehrgang, Panzertruppenschule;
July 1944: Kommandeur Panzerjäger-Abteilung 200;
August 1944: Führer Panzerjäger-Abteilung 272;
1954: Alpineausbilder B-Gendarmerie;
1956: Kompaniechef 22. Jägerbataillon;
1958: Arbeitsstab „Panzerjäger", Panzertruppenschule;
?: Manöverstab Korpskommando I;
1959: Generalstabkursus;
?: Dolmetscherprüfung;
1962: Stab 9. Panzergrenadier-Brigade;
1963: Stabschef 9. Panzergrenadier-Brigade;
1967: Hauptlehroffizier Landesverteidigungsakademie, Wien;
1973: stellvertretenden Leiter Heeresmaterialamt;
1983: Retirement.

Do you have more information about this person? Inform us!

Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
4. / Radfahr-Bataillon 402
Awarded on:
May 6th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Führer Panzerjäger-Abteilung 272
Awarded on:
December 26th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

Photo