TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Anhalt, Günther (SS-Polizei-Rgt. 2)

Date of birth:
January 23rd, 1906 (Breslau/Lower Silesia, Germany)
Date of death:
April 27th, 1945 (Berlin/Brandenburg, Germany)
Service number:
NSDAP Nr.: 1.395.568 // SS Nr.: 45.437
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Günther Anhalt joined the Nazi Party (NSDAP) on July 1, 1932, and in 1933 he was one of the first soldiers to join the SS Stabswache "Berlin", 240 men forming a bodyguard division for the NSDAP.
He was sent to Jüterbog for three months of military training on 27 July 1934, and was assigned to the 2nd training company under SS-Hauptsturmführer Sator.
On 17 October 1934, he was promoted to SS-Hauptscharführer of the 7th Company of the newly renamed Leibstandarte SS "Adolf Hitler", (LSSAH).

Anhalt took command of the 7th Company.
On 22 May 1939, the 7th Company was the military honor guard for the meeting of Italy's Count Ciano and Germany's foreign minister Joachim von Ribbentrop in Berlin for the signing of the German Italian friendship and alliance pact, the Pact of Steel.
On 28 August 1939, Anhalt became the platoon leader of the 5th Company of the LSSAH, under battalion commander Wilhelm Mohnke. Anhalt went to war against Poland with this company, where he was wounded, together with his commander Mohnke, on September 7, 1939.

On 10 May 1940, Anhalt ascended to the command of the 6th Company, II. Bataillon.
During this time, 12 members of the bataillon were involved in the Wormhoudt massacre, a war crime in which eighty British POW's were killed in retaliation for the supposed death of Sepp Dietrich. Involvement of his unit or himself is not documented. On 6 April 1941, he was given command of the 1st Engineer Company of Leibstandarte "Adolf Hitler".

On 9 July 1941, Anhalt took over the IV Battalion after the invasion of Russia.
On July 5, 1942, the LSSAH was transformed into a motorized division (Grenadier), and Anhalt was given command of the III Battalion of the infantry regiment (mot.) 2 LSSAH.

Anhalt was next transferred to the SS Military Police.
He took command of the 2nd Regiment "Kampfgruppe von Gottberg". On July 1, 1944 Anhalt was transferred, becoming the commander of the SS police brigade "Anhalt".
On November 13, 1944, Anhalt took over the post of commander of the Waffen Infantry Regiment der SS (Bulgarian No. 1) and commanded of the SS regiment Freiwilligen infantry regiment 87.
In March 1945, he took command of the SS police regiment 98, which fought in the Battle of Berlin, where he was killed on 27 April 1945.

Promotions:
01.04.1924: Offiziersanwärter - Reichswehr
01.07.1932: SS-Anwärter
01.07.1932: SS-Mann
08.05.1933: SS-Scharführer
01.10.1933: SS-Oberscharführer
17.10.1934: SS-Obertruppführer / SS-Hauptscharführer
10.03.1935: SS-Untersturmführer
09.11.1936: SS-Obersturmführer
30.01.1940: SS-Hauptsturmführer
01.09.1941: SS-Sturmbannführer
22.11.1943: SS-Obersturmbannführer
01.07.1944: SS-Standartenführer

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
October 16th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
June 25th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Awarded on:
July 16th, 1942
Ordinul Steaua Romaniei Officer
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
Unit:
SS-Polizei-Regiment 2
Awarded on:
June 16th, 1944
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Standartenführer / Oberst der Schutzpolizei
Unit:
Kommandant SS-Polizei-Regiment 2 / 4.SS-Division / Armeegruppe "v. Gottberg" / Heeresgruppe Mitte
Awarded on:
August 12th, 1944
Anhalt’s Knight’s Cross recommendation reads as follows…

“SS-Standartenführer Anhalt has demonstrated superb leadership and personal readiness while leading his SS-Pol.Rgt. 2 during the withdrawal movements in the central sector of the Eastern front. In this time he and his men repeatedly absorbed the blows of strong enemy forces and even threw them back in some cases. Despite being completely isolated at times, SS-Standartenführer Anhalt was able to hold his sector east of Borrisow by employing his units in a methodical fashion. He did so even through advancing enemy armour and the withdrawal of the right neighbour created a danger of encirclement. His actions here enabled friendly withdrawal movements to be carried out according to plan and without major losses.

In the area around Minsk the SS-Pol.Rgt. 2 was again encircled, and friendly relief efforts were denied by the enemy. In this situation SS-Standartenführer Anhalt once again showcased his exemplary soldierly bearing and ability to calmly evaluate a situation. He formed a tactical spearhead, placed himself at the head of his men and managed to pull off a successful breakthrough without significant losses to his own Regiment.

The SS-Pol.Rgt. 2 went on to hold off the hostile onslaught once again while fighting along the Memel front in the Grodno area despite having only weak forces that had been reinforced by supply troops. By now SS-Standartenführer Anhalt had sustained injuries to both of his feet during the withdrawal movements, however he continued to demonstrate heroic devotion to duty in spite of this. In such a frontline situation he repeatedly intercepted the wavering elements of his Regiment and sent them back into the fight.

On the grounds of his heroic personal readiness, I hold SS-Standartenführer Anhalt as worthy of being awarded the Knight’s Cross to the Iron Cross.”
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
October 2nd, 1940
in Bronze
Bronze version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
March 29th, 1940
WIA the 07.09.1939 together with his company commander SS-Hstuf Wilhelm Mohnke
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
Awarded on:
August 31st, 1944
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Awarded on:
1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Awarded on:
1943
Bandenkampfabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Awarded on:
December 16th, 1935
Julleuchter der SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Nr. 31.272
SS-Zivilabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
December 31st, 1940
SS-Dienstauszeichnung 4.Stufe (4 Jahre)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
December 31st, 1940
SS-Dienstauszeichnung 3.Stufe (8 Jahre)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Awarded on:
July 6th, 1942
Voenen Orden
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Awarded on:
September 3rd, 1942
Ordinul Steaua Romaniei Officer

Sources

Photos