TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Arnold, Alfred (SS Sturmbannführer)

Date of birth:
January 2nd, 1915 (Bühlhof)
Date of death:
October 10th, 1944 (Neustadt, Lituania)
Buried on:
German War Cemetery Insterburg / Chernyakhovsk
Plot: 4. Row: 16. Grave: 1150.
Service number:
1.483.630 (NSDAP) / 263.781 (SS)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Son of SS-Brigadeführer and Landesbauernführer Alfred Arnold.

Promotions:
January 12th, 1934: SS-Anwärter;
January 6th, 1935: SS-Sturmmann;
April 20th, 1935: SS-Rottenführer;
March 31st, 1936: SS-Junker;
October 1st, 1936: SS-Standartenjunker;
February 6th, 1937: SS-Standartenoberjunker;
April 20th, 1937: SS-Untersturmführer;
January 30th, 1939: SS-Obersturmführer;
November 9th, 1941: SS-Hauptsturmführer;
October 1st, 1943: SS-Sturmbannführer.

Career:
1933: NSDAP;
January 12th, 1934: SS.

Decorations

Decorations Alfred Arnold

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 20th, 1937
Ehrendegen des Reichsführers-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 1st, 1937
DRL Sportabzeichen in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 1st, 1938
SS-Ehrenring
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 12th, 1940
Deutsches Reiterabzeichen in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
October 25th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
November 1941
Vapaudenristin 3.luokka (VR 3)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
November 10th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
November 15th, 1941
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Awarded on:
July 1st, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Sturmbannführer (Major)
Unit:
Kommandeur, SS-Grenadier-Bataillon 1 (motorisiert), SS-Panzer-Brigade gross, Waffen-SS
Awarded on:
January 6th, 1945
Preliminary Owners document (Vorläufiges Besitzzeugnis) dated 6th January 1945. Posthumously awarded
Deutsches Kreuz in Gold

Sources

Photo