The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Krombholz, Franz-Josef

Date of birth:
August 13th, 1920 (Ober-Politz, Czechoslovakia)
Date of death:
December 13th, 2000 (Schenna/South-Tirol, Austria)
Nationality:
Austrian (1918-1938, Republic)

Biography

Franz-Josef Krombholz entered service on May 3rd, 1940.

Promotions:
?: SS-Hauptsturmführer der Reserve (RDA November 9th, 1944).

Career:
November 2nd, 1944: Kommandeur III. Bataillon / SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg".

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
December 31st, 1940
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 30th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 19th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 20th, 1942
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 20th, 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 20th, 1943
Red Zeljeni Trolist Fourth Class Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
7. Kompanie, III. Bataillon, SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg", 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
April 24th, 1944
Details:
The unit was in this period serving in V. SS-Armeekorps, 2. Panzerarmee, Heeregruppe F.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
7. Kompanie, III. Bataillon, SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg", 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
May 18th, 1944
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
7. Kompanie, III. Bataillon, SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg", 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
September 20th, 1944
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer der Reserve (1st Lieutenant of Reserves)
Unit:
7. Kompanie, III. Bataillon, SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg", 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
October 25th, 1944
Nahkampfspange in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Kommandeur III. Bataillon, SS-Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 14 "Skanderbeg", 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen", Waffen-SS
Awarded on:
March 28th, 1945
Details:
The unit was in this period serving in XXI. Armeekorps, E. Armee, Heeregruppe F.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

Photo