The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Kumm, Otto

    Date of birth:
    October 1st, 1909 (Hamburg, Germany)
    Date of death:
    March 23rd, 2004 (Offenburg/Baden-Württemberg, Germany)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Otto Kumm was born on October 1st in Hamburg as son of a merchant. Between April 1st 1925 and March 31st 1929 he followed education for work in a printer factory. After having worked there for a few years, he took service with the SS-Verfügungstruppe on April 1st 1934 and was placed with the I./SS-Standarte Germania in Hamburg. He had already become a member of the NSDAP from December 1st (membership nr: 421 230) and with the SS from December 19th 1931 (membership nr: 18 727). With this he was appointed SS-Anwarter on December 1st 1931 and taken into service on December 19th as SS-Mann. His promotion to SS-Scharführer took place on December 1st 1932, as SS-Truppführer on May 1st 1933, SS-Obertruppführer on November 9th 1933 and SS-Sturmführer on February 15th 1934. In July 1935 he was given the command of the 4. (MG) Kompanie der Standarte as SS-Obersturmführer (promotion 12-08-1934). On September 13th 1936 he was promoted to SS-Hauptsturmführer. The SS-Standarte "Deutschland" where he belonged to, moved towards Munich in December 1936. Kumm there became commander of the 2.Kompanie. In March 1938 he commanded a Kompanie with the SS-Standarte "Der Führer", with which he went into war in Poland in September 1939. From April 1940 Kumm commanded a heavy MG Company with which he invaded the Netherlands in May 1940. His promotion to SS-Sturmbannführer der Waffen-SS followed on September 1st 1940. Kumm’s unit was involved in the invasion of the Soviet Union from June 1941, where he was promoted SS-Obersturmbannführer der Waffen-SS on October 1st 1941. On July 12th 1941 he was appointed as Kommandeur of the SS-Regiment "Der Führer". On April 20th 1943, Kumm was promoted to SS-Standartenführer der Waffen-SS and he became Chef des Stabes des V. SS-Gebirgskorps during the summer of that same year. Effective from January 30th 1944, Kumm was promoted to SS-Oberführer der Waffen-SS on April 28th 1944. A short time later he took command of the 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen". During the fighting’s in the Balkan, he was promoted to SS-Brigadeführer/Generalmajor der Waffen-SS on November 21st 1944 what was effective from November 9th 1944. After the retreat from the Balkan and Hungary, he was appointed commander of the 1. SS-Panzerdivision Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" on February 6th 1945. With this unit he was taken prisoner of war by the American Army.
    After the Second World War, Otto Kumm became the production leader with a printer. He is known as one of the founders of the Post World War Two aid organisation for former Waffen-SS members, the HIAG (Hilfsgemeinschaft auf Gegenseitigkeit der ehemaligen Angehörigen der Waffen-SS e.V). Otto Kumm died on March 23rd 2004.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmführer
    Awarded on:
    December 16th, 1935
    Julleuchter der SS
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer
    Awarded on:
    December 1st, 1937
    SS-Ehrenring
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer
    Awarded on:
    December 1st, 1937
    Ehrendegen des Reichsführers-SS
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer
    Awarded on:
    December 1st, 1937
    Bronzes SA-Sportabzeichen
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer
    Awarded on:
    December 1st, 1937
    DRL Sportabzeichen in Bronze
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Awarded on:
    May 29th, 1940
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Awarded on:
    June 4th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer
    Awarded on:
    June 8th, 1940
    Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Sturmbannführer der Waffen-SS
    Awarded on:
    December 10th, 1940
    Infanterie-Sturmabzeichen
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur, SS-Regiment Der Führer, SS-Division "Reich", Waffen-SS
    Awarded on:
    December 3rd, 1941
    Details:
    Award 21/11.
    According to Patzwall / Scherzer the awarding date is 29-11-1941.
    Deutsches Kreuz in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur SS-Infanterie-Regiment (motorisiert) “Der Führer” / SS-Panzergrenadier-Division “Reich” / 9.Armee / Heeresgruppe Mitte
    Awarded on:
    February 16th, 1942
    Details:
    870th award.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer der Waffen-SS
    Awarded on:
    August 30th, 1942
    Medaille
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzergrenadier-Regiment "Der Führer" / SS-Panergrenadier-Division "Reich" / SS-Panzerkorps / Heeresgruppe Süd
    Awarded on:
    April 6th, 1943
    Details:
    221st Award.
    Ritterkreuz mit Eichenlaub
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Oberführer der Waffen-SS
    Awarded on:
    June 6th, 1944
    Wehrmachtbericht
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Oberführer der Waffen-SS
    Awarded on:
    June 30th, 1944
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Oberführer der Waffen-SS
    Awarded on:
    October 10th, 1944
    Wehrmachtbericht
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Brigadeführer / Generalmajor der Waffen-SS (Brigadier)
    Unit:
    7.SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen" / Heeresgruppe E
    Awarded on:
    March 17th, 1945
    Details:
    138th Award.
    Ritterkreuz mit Eichenlaub und Schwertern

    Sources

    Photo