Lehmann, Hans (Kriegsmarine)

Date of birth:
September 24th, 1915 (Brunsbüttelkoog/Schleswig-Holstein, Germany)
Date of death:
November 25th, 1981 (Maschen/Lower Saxony, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zu See der Reserve
Unit:
Kommandant, "U 997", 13. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
December 28th, 1944
Details:
Written in Patzwall / Scherzer as 5. Unterseebootsflottille.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant zu See der Reserve
Unit:
Kommandant, "U 997", 14. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
Awarded on:
May 11th, 1945
Action:
Awarded for his long run of successful leadership in the Kriegsmarine (a combat record which extended beyond the U-Boat arm), as well as his total of 3 ships sunk or damaged late in the war. Lehmann was also the last U-Boat commander to receive the Knight's Cross.
Details:
Author Clemens Range dates Hans Lehmann's Knight's Cross on 8 June 1945, thus after the effectiveness of the Dönitz-decree. Walther-Peer Fellgiebel, author of Die Träger des Ritterkreuzes des Eisernen Kreuzes 1939–1945, indicates that Lehmann received the Knight's Cross on 11 May 1945, before the Dönitz-decree prohibited the awarding of the Knight's Cross. Scherzer dates the Knight's Cross on 7 May 1945.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
May 27th, 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 17th, 1942
Flotten-Kriegsabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
May 27th, 1943
U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)

Sources