Schnappauf, Georg

Date of birth:
September 28th, 1906
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
January 1st, 1938: Hauptmann (RDA -42-);
October 1st, 1941: Major (RDA -24a-);
March 1st, 1945: Oberstleutnant.

Career:
?:Panzerjäger-Abteilung 52;
?: Kommandeur Panzerjäger-Abteilung 52;
April 1st, 1943: Kommandeur Panzerjäger-Abteilung 560;
March 6th, 1944: Führerreserve OKH;
May 6th, 1944: Panzertruppenschule Bergen;
October 15th, 1944: Kommandeur Panzer-Brigade 108;
December 1st, 1944: Führerreserve OKH / 11. Panzer-Division;
December 4th, 1944: m.d.F.b. Panzer-Regiment 102;
May 1st, 1945: Kommandeur Panzer-Regiment 102.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, Panzerjäger-Abteilung 52, 46. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
December 1st, 1941
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Details:
Silver version.
(Allgemeines) Sturmabzeichen (ohne zahlen), I.Stufe
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, Führer-Panzer-Regiment 1, Führer-Begleit-Division, Heer
Awarded on:
May 9th, 1945
Details:
Proposal arrived at HPA on 26.03.1945; one negative comment by Korps superior, nevertheless HPA proposal was prepared and handed over; no further hints on a handling or an award; accepted by OdR in accordance with so-called "Dönitz-Erlass"; award date determined by Fellgiebel.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Panzerjäger-Abteilung 52, 46. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 19th, 1941
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS

Sources