Schulze, Werner

Date of birth:
January 15th, 1895 (Calbe and der Saale/Anhalt, Germany)
Date of death:
November 3rd, 1966 (Stuttgart/Baden-Württemberg, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
September 14th, 1913: Fahnenjunker;
May 20th, 1914: Fähnrich;
August 6th, 1914: Leutnant (Patent: 29 januari 1913);
April 18th, 1918: Oberleutnant;
January 1st, 1935: Hauptmann der Reserve;
October 1st, 1941: Major der Reserve;
December 1st, 1942: Oberstleutnant der Reserve;
June 1st, 1943: Oberst der Reserve;
January 1st, 1945: Generalmajor der Reserve.

Career:
September 14th, 1913: Füsilier-Regiment Nr 36;
August 2nd, 1914: Zugführer, 6. Kompanie, Fusilier-Regiment Nr 36;
September 14th, 1914: Adjutant II. Bataillon, Fusilier-Regiment Nr 36;
October 6th, 1914: Führer MG Kompanie, Fusilier-Regiment Nr 36;
November 21st, 1941: Adjutant II. Bataillon, Fusilier-Regiment Nr 36;
May 10th 1915: Führer MG Kompanie Fusilier-Regiment Nr 36;
September 15th, 1916: Führer, 1. MG-Kompanie, Fusilier-Regiment Nr 36;
1918: stellvertretender Führer, I. Bataillon, Fusilier-Regiment Nr 36;
May 16th, 1918: Adjutant Fusilier-Regiment Nr 36;
December 14th, 1918: Führer 8. Kompanie, Freiwilligen Landesjägerkorps General Maercker;
February 9th, 1919: Führer MG Kompanie, III. Bataillon, Freiwilligen Landesjägerkorps;
June 1916: 1. Landesjäger-Regiment
November 15th, 1919: Adjutant III. Bataillon, Reichswehr-Infanterie-Regiment 31;
October 1st, 1920: Reichswehr-Infanterie-Regiment 110;
January 1st, 1921: I. Bataillon, 16. Infanterie-Regiment;
January 1st, 1935: Infanterie-Regiment Crossen;
October 15th, 1935: Infanterie-Regiment 29;
August 26th, 1939: Kompaniechef, Infanterie-Reigment 29;
September 6th, 1939: Chef, Ersatz-Kompanie, Infanterie-Ersatz-Bataillon 29;
December 1st, 1939: Kommandeur Infanterie-Ersatz-Bataillon 479;
February 1st, 1941: Kommandeur, II. Bataillon, Infanterie-Regiment 510;
May 1942: stellvertretender Kommandeur, Infanterie-Regiment 418;
August 1942: Führer Infanterie-Regiment 551;
October 15th, 1942: Führer Grenadier-Regiment 551;
December 1st, 1942: Kommandeur Grenadier-Regiment 551;
July 18th, 1944: Führer 329. Infanterie-Division;
October 28th, 1944: Führer 131. Infanterie-Division;
January 1st, 1945: Kommandeur 131. Infanterie-Division;
March 1945: Kommandeur 14. Infanterie-Division.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 29th, 1941
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 4th, 1941
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 28th, 1941
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major der Reserve (Major of Reserves)
Unit:
Kommandeur, II. Bataillon, Infanterie-Regiment 510, 293. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
March 1st, 1942
Awarded for his proven abilities in the heavy defensive battles of his from 15.01. until 01.02.1942, near Krasnyj (10km south of Mzensk), with a special emphasis for his salvaging one particularly critical situation. When a group of Soviet soldiers in well over company strength, along with heavy weapons, succeeded in penetrating to a depth of 2km behind the German lines through forested gullies it was Schulze who on his own initiative launched an immediate counterattack. This succeeded in destroying the enemy force and prevented their reinforcing the penetration which, according to prisoner statements, had the aim of advancing to sever the Mzensk-Orel railroad. Due to Schulze's immediate action this turn of events was avoided, and two hours later the Germans launched a major counterattack that was able to restore the old main line.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst der Reserve (Colonel of Reserves)
Unit:
Grenadier-Regiment 551, 329. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
October 2nd, 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst der Reserve (Colonel of Reserves)
Unit:
Kommandeur, Grenadier-Regiment 551, 329. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 23rd, 1944
Schulze was appointed as the acting commander of the 329. Infanterie-Division on 17.07.1944. In this capacity, from 18.07. until 16.08.1944, he was able to successfully guide his division during its withdrawal from the Latvian position to new defenses in the Laudona bridgehead. Shortly afterwards, on 26.07., he was able to recapture the old German line at Ratinieki and put the enemy units there to flight. For these actions he would be awarded the Oakleaves to his Knight's Cross.
557th Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst der Reserve (Colonel of Reserves)
Unit:
Führer, 329. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
September 21st, 1944
Wehrmachtbericht
Mentioning:
"In the norther sector of the Eastern Front, the East Prussian 121. Infanterie-Division under the command of Oberst Rank and the Rheinish-Westphalian 329. Infanterie-Division under the command of Oberst der Reserve Schulze, have proven themselves to be excellent."

Sources