Lukesch, Dieter

Date of birth:
July 15th, 1918 (Hadersdorf-Waitlingen/Lower Austria, Austria)
Date of death:
February 28th, 2004 (Henstedt-Ulzburg, Germany)
Nationality:
Austrian (1918-1938, Republic)

Biography

Dieter Lukesch before World War Two was a pilot with the Austrian Luftwaffe. He has mainly flown the Junkers Ju 88. In 1944 he became the Geschwader Kommandeur of the first jet engine powered Arado Ar 234 Geschwader. A group of 8 Ar 234`s under his command flew the first mission on Christmas 1944 against Liege/Belgium . This was the first bombing mission with jet powered airplanes in the history of aviation. On New Year’s day 1945 he also led the first jet-engined night bomber attack, in an attack at Brussels and Liege. At the end of the war he became POW to the U.S. Forces and was released on July 27th, 1945.

After the Second World War he worked for the US Armed Forces in Austria and later became a pilot with the KLM Royal Dutch Airline. He got this Job because was born in Austria and had the Austrian nationality. In 1959 he returned to Germany and became a flight captain with Lufthansa. He flew with the Convair 340/440, followed by Vickers Viscount, Boeing 727 and finally Boeing 707 until his retirement.

Promotions:
?: Leutnant;
September 28th, 1942: Oberleutnant;
?: Hauptmann.

Career:
1938: Kampfgeschwader 158;
May 1st, 1939: Kampfgeschwader 76;
August 1940: Technischer Offizier Stabstaffel / Stab III. Gruppe / Kampfgeschwader 76;
?: 7. Staffel / III. Gruppe / Kampfgeschwader 76;
?: Staffelführer 9. Staffel / III. Gruppe / Kampfgeschwader 76;
February 1945: Kommandeur IV. Gruppe, Kampfgeschwader 76;
May 1945 – July 27th, 1945: POW U.S. Forces.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (Pilot Officer)
Unit:
Flugzeugführer, 7. Staffel, III. Gruppe, Kampfgeschwader 76, Luftwaffe
Awarded on:
December 8th, 1941
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (Pilot Officer)
Unit:
Flugzeugführer, 7. Staffel, III. Gruppe, Kampfgeschwader 76, Luftwaffe
Awarded on:
December 20th, 1941
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
February 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (Flying Officer)
Unit:
III. Staffel, Kampfgeschwader 76, Luftwaffe
Awarded on:
December 23rd, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Flight Lieutenant)
Unit:
Staffelkapitän, 9. Staffel, III. Gruppe, Kampfgeschwader 76, Luftwaffe
Awarded on:
October 10th, 1944
Details:
620th Award.
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
July 20th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 15th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse

Sources

Photo

Themes