TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Raeder, Dr.phil.h.c., Erich Johann Albert

Date of birth:
April 24th, 1876 (Wandsbek/Schleswig-Holstein, Germany)
Date of death:
November 6th, 1960 (Kiel/Schleswig-Holstein, Germany)
Buried on:
Nordfriedhof Kiel
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Erich Johann Albert Raeder was a German Naval Officer. From 1928 until 1943 he was he leading officer of the Oberkommando der Marine and from 1935 the Oberbefehlshaber of the German Navy. In 1943, after having a conflict with Hitler, he resigned.

During the Neurenberg trials, Raeder was on of the most important prisoners charged with warcrimes and found guilty on three points. Although he was sentenced to life imprisonment, he was released in 1955.

Promotions:
April 16th, 1894: Kadett;
May 13th, 1895: Seekadett;
October 25th, 1897: Unterleutnant zur See;
January 1st, 1899: Leutnant zur See;
April 9th, 1900: Oberleutnant zur See;
March 21st, 1905: Kapitänleutnant;
April 15th, 1911: Korvettenkapitän;
April 6th,1917: Fregattenkapitän;
November 29th, 1919: Kapitän zur See;
August 1st, 1922: Konteradmiral;
September 10th, 1925: Vizeadmiral;
October 1st, 1928: Admiral;
April 20th, 1936: Generaladmiral;
April 1st, 1939: Grossadmiral.

Career:
April 1894: Grundausbildung, Kaiserliche Marine;
?: Schulschiff Stosch;
?: Korvette Gneisenau;
?: Signaloffizier;
April 1906: Referent Nachrichtenburo Reichsmanrineamt;
?: Navigationsoffizier Kreuzer York;
1910: Navigationsoffizier Yacht Hohenzollern;
?: Ersten Admiralsoffizier, Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte;
?: Chef des Stabes, Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte;
1918: Kommandeur Kreuzer Cöln;
October 1918: Chef der Zentralabteilung, Reichsmarineamt;
1922: Inspekteur des Bildungswesens der Marine;
1924: Befehlshabers der leichten Seestreitkräfte der Nordsee;
January 1925: Chef der Marinestation der Ostsee;
October 1st, 1928: Chef der Marineleitung;
1935: Oberbefehlshaber der Kriegsmarine.

Do you have more information about this person? Inform us!

Rank:
Unterleutnant zur See (Sub Lieutenant)
Awarded on:
October 10th, 1898
Shuanglong Baoxing, 3rd Class - 2nd Grade
Rank:
Oberleutnant zur See (Lieutenant)
Awarded on:
December 12th, 1901
Steel version.
China-Denkmünze
Rank:
Kapitänleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
June 22nd, 1907
Roter Adlerorden IV. Klasse
Rank:
Kapitänleutnant (Lieutenant)
Awarded on:
September 17th, 1907
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
September 5th, 1911
Awarded with Crown.
Roter Adlerorden IV. Klasse
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
September 5th, 1911
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
May 14th, 1912
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
April 16th, 1913


Order of St. Stanislaus II class
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
November 19th, 1914
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
February 18th, 1915
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
June 3rd, 1916
Ritter des Königlicher Preussischer Hausordens von Hohenzollern
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
August 22nd, 1916
Friedrich-August Kreuz 1.Klasse
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Korvettenkapitän (Lieutenant Commander)
Awarded on:
December 20th, 1916
Awarded with Swords and Crown.
IV. Klasse des Militärverdienstordens
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Fregattenkapitän (Commander)
Awarded on:
September 4th, 1918


Awarded with War decoration.
Militärverdienstkreuz III. Klasse
Rank:
Admiral
Awarded on:
November 16th, 1928
Rank:
Admiral
Awarded on:
August 1930
Gran Oficial Orden del Merito
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Admiral
Awarded on:
June 3rd, 1931


Haborus Emlékérem kardokkal és sisakkal
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
April 7th, 1934
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Grand'Ufficiale
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
June 28th, 1934
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
October 9th, 1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
December 5th, 1934
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral (Vice-admiral)
Awarded on:
February 27th, 1936
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaladmiral (Admiral)
Awarded on:
August 16th, 1936
Deutsches Olympia Ehrenzeichen Erster Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaladmiral (Admiral)
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaladmiral (Admiral)
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  3.Klasse, 12 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaladmiral (Admiral)
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  2. Klasse, 18 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generaladmiral (Admiral)
Awarded on:
October 2nd, 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  1.Klasse, 25 Jahre
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
January 30th, 1937
Goldenes Parteiabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 29th, 1937
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Cavaliere di gran croce
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 9th, 1937
On wide band with stars.
Kyuokujitsu sho, 1st Class
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
November 30th, 1937
Bulgarian Royal WW1 Veteran Medal
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
April 1st, 1939
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
June 2nd, 1939
Order Orla Bialego
Period:
Spanish Civil War (1936-1939)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
August 21st, 1939
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
September 19th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
September 19th, 199
Spange zur Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 30th, 1939
Had already received the Iron Cross 2nd Class on 19th November 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 30th, 1939
Had already received the Iron Cross 1st Class on 18th February 1915.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Unit:
Oberbefehlshaber der Kriegsmarine, Kriegsmarine
Awarded on:
September 30th, 1939
Awarded for his role in leading and preparing the Kriegsmarine for war in all aspects, the results of which were already evident following operations against Poland and in the North sea.
1st Kriegsmarine Award.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
October 26th, 1939
Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 18th, 1940
Kungliga Svärdsorden - Commander 1st Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 24th, 1940
Kungliga Svärdsorden - Grand Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 3rd, 1941
Version with Swords.
Grand Cross to the Order of Saint Alexander
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral
Awarded on:
October 14th, 1941
Royal Decree no. 2868 dated 14 October 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral
Awarded on:
October 14th, 1941
Royal Decree no. 2868 dated 14 October 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral
Awarded on:
October 14th, 1941
Royal Decree no. 2868 dated 14 October 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Großadmiral
Awarded on:
March 25th, 1942
Version with swords.
Vapaudenristin Suurristi (VR SR)
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 4th, 1942
Ordine Militare di Savoia - Cavaliere di Gran Croce
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 26th, 1942
Red Krune Kralja Zvonimira Grand Cross with Swords and Star
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
February 8th, 1943
On Warribbon with Swords.
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded with Sabre.
Silver Imtiyaz medal

Sources

Photos

News

Jan2019

World War 2 Youtube Series - January 26, 1940

New on Youtube, from the makers and creators of Youtube channel 'The Great War', the Second World War week by week, 6 years long.

Read more

Background stories

Themes