TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Gorshkov, Sergei Georgiyevich

Date of birth:
February 26th, 1910 (Kamenets-Podolsky/Podolsk Governorate, Russia)
Date of death:
May 13th, 1988 (Moscow, Soviet Union)
Nationality:
Soviet (1922-1991, Socialist Republic)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Azovskoi voyennoi flotiliei (Commander Azov Military Flotilla)
Awarded on:
April 3rd, 1942
Orden Krasnogo Znameni
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy 47 armiei (Commander 47th Army)
Awarded on:
December 22nd, 1942
Medal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Azovskoi voyennoi flotiliei (Commander Azov Military Flotilla)
Awarded on:
July 24th, 1943
Orden Krasnogo Znameni
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Azovskoi voyennoi flotiliei (Commander Azov Military Flotilla)
Awarded on:
September 18th, 1943
Orden Kutuzova 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Dunaiskoi voyennoi flotiliei (Commander Danube Military Flotilla)
Awarded on:
May 1st, 1944
Medal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Kontr-admiral (Rear-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Dunaiskoi voyennoi flotiliei (Commander Danube Military Flotilla)
Awarded on:
May 16th, 1944
Orden Ushakova 2
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vitse-admiral (Vice-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy Dunaiskoi voyennoi flotiliei (Commander Danube Military Flotilla)
Awarded on:
November 3rd, 1944
Orden Krasnoi Zvezdy
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vitse-admiral (Vice-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy eskadry Chernomorskogo flota (Squadron Commander in Black Sea Fleet)
Awarded on:
May 9th, 1945
Medal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vitse-admiral (Vice-Admiral)
Unit:
Komanduyushchy eskadry Chernomorskogo flota (Squadron Commander in Black Sea Fleet)
Awarded on:
June 28th, 1945
Orden Ushakova 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral flota (Admiral of the Fleet)
Awarded on:
May 7th, 1965
Yubileinaya medal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral flota Sovetskogo Soyuza (Admiral of the Fleet of the Soviet Union)
Awarded on:
April 25th, 1975
Yubileinaya medal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral flota Sovetskogo Soyuza (Admiral of the Fleet of the Soviet Union)
Awarded on:
April 6th, 1985
Orden Otechestvennoi voiny 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral flota Sovetskogo Soyuza (Admiral of the Fleet of the Soviet Union)
Awarded on:
April 12th, 1985
Yubileinaya medal

Sources

Photo