TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Alexander, Harold Rupert Leofric George "Alex"

Date of birth:
December 10th, 1891 (London, United Kingdom)
Date of death:
June 16th, 1969 (Slough/Berkshire, South East England, United Kingdom)
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
January 14th, 1916
Military Cross (MC)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
October 20th, 1916
Distinguished Service Order (DSO)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
October 20th, 1916
Chevalier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
January 4th, 1917
Mentioned in Dispatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
December 27th, 1918
Mentioned in Dispatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
July 8th, 1919
Mentioned in Dispatches
Awarded on:
February 3rd, 1920
Mentioned in Dispatches
Awarded on:
February 7th, 1936
Companion of the Star of India (CSI)
Awarded on:
February 7th, 1936
Mentioned in Dispatches
Awarded on:
May 8th, 1936
Mentioned in Dispatches
Rank:
Major-General
Awarded on:
June 9th, 1938
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Lieutenant-general
Unit:
Headquarters, Southern Command, British Army
Awarded on:
December 20th, 1940

General Officer Commanding-in-Chief (GOC-in-C)
Mentioned in Dispatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Lieutenant-general
Unit:
Headquarters, Southern Command, British Army
Awarded on:
January 1st, 1942

General Officer Commanding-in-Chief (GOC-in-C)
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, Middle East Command, British Army
Awarded on:
October 28th, 1942

Commander-in-Chief
Mentioned in Dispatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, Middle East Command, British Army
Awarded on:
November 11th, 1942

Commander-in-Chief
Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, 15th Army Group, Allied Force Headquarters (AFHQ), Allied Forces
Awarded on:
February 19th, 1944
Orden Suvorova 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Mediterranean Forces, Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force (SHAEF), Allied Forces
Awarded on:
August 2nd, 1945

Supreme Allied Commander
Distinguished Service Medal - Army (DSM)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Awarded on:
January 1st, 1946
Knight/Dame to the Venerable Order of Saint John (KStJ/DStJ)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Awarded on:
January 20th, 1946
Grand Cross of the Order of St Michael and St George (GCMG)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Awarded on:
December 3rd, 1946
Order of the Garter
Rank:
Field Marshal
Awarded on:
June 7th, 1951
Canadian Forces Decoration (CD)
Rank:
Field Marshal
Awarded on:
January 1st, 1959
Order of Merit

Sources

Photo

Themes