TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Dill, John Greer

Date of birth:
December 25th, 1881 (Lurgan/County Armagh, Northern Ireland, United Kingdom)
Date of death:
November 4th, 1944 (Washington, D.C., United States)
Buried on:
Commonwealth War Graves Arlington National Cemetery
Service number:
6659
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Military career:
8 May 1901: Second Lieutenant
?: Lieutenant
12 July 1911: Captain
?: Major
January 1917: Lieutenant Colonel
?: Colonel
?: Brigadier
1930: Major General
?: Lieutenant General
1 october 1939: General
18 November 1941: Field Marshal

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
February 17th, 1915
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Awarded on:
June 22nd, 1915
Distinguished Service Order (DSO)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
June 22nd, 1915
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
June 15th, 1916
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
January 4th, 1917
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
May 15th, 1917
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
December 11th, 1917
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Major
Awarded on:
January 1st, 1918

New Years Honours
Companion of the Order of St Michael and St George (CMG)
Period:
First World War (1914-1918)
Awarded on:
December 20th, 1918
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Brigadier
Awarded on:
July 5th, 1919
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Brigadier
Awarded on:
July 11th, 1919
Officier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Brigadier
Awarded on:
August 19th, 1919
Commandeur in de Kroonorde
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Brigadier
Awarded on:
September 19th, 1919
Ordinul Corona Romaneii Officer
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Brigadier
Awarded on:
March 5th, 1920
Croix de Guerre (1914-1918)
Rank:
Colonel
Awarded on:
January 2nd, 1928

New Years Honours
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Rank:
Lieutenant-general
Awarded on:
May 11th, 1937

HM's coronation
Knight Bachelor
Rank:
Lieutenant-general
Awarded on:
May 11th, 1937

HM's coronation
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Imperial General Staff, War Office, British Government
Awarded on:
July 22nd, 1941

In the function of Chief of Staff
Order Odrodzenia Polski Wielki
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
British Joint Staff Mission, War Office, British Government
Awarded on:
January 1st, 1942

New Years Honours
--
Senior British Representative
Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
British Joint Staff Mission, War Office, British Government
Awarded on:
November 26th, 1943
Sanct Olavs Orden Grand Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
British Joint Staff Mission, War Office, British Government
Awarded on:
November 21st, 1944

Posthumously awarded.
Distinguished Service Medal - Army (DSM)
Period:
First World War (1914-1918)

With clasp
1914 Star

Sources