Hengstler, Richard

Date of birth:
April 13th, 1909 (Allersberg/Bavaria, Germany)
Date of death:
January 25th, 1979
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

On August 26th, 1939, Richard Hengstler was posted to III. Abteilung / (Scheinwerfer) Flak-Regiment 9 as Leutnant der Reserve and Zugführer. Until May 1942 he served with a Flakscheinwerfer-Regiment, attached to Flakscheinwerfer-Division 2. Following this, he was posted to Stab / 2. Jagd-Division in the rank of Oberleuntant der Reserve. He served on this staff as 3 Generalstabsoffizier (Ic). Between February 9th, 1943 and May 31st, 1944 he served with Flakscheinwerfer-Abteilung 708 in Nuremberg.
Between June 1st and June 27th, 1944, he took a conversion course at Fallschirm-Artillerie-Ausbildungsabteilung in Iserlohn, after which he ended up with the Fallschirm-Sturmgeschütz-rigade 12. In January 1945, Hengstler served as Chef, 1. Batterie / Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade 12.

Promotions:
?: Leutnant der Reserve;
?: Oberleutnant der Reserve;
July 1st, 1942: Hauptmann der Reserve.

On March 10th, 1945, Richard Hengstler was recommended for the Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes but this was rejected.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant der Reserve (2nd Lieutenant of Reserves)
Unit:
III. Abteilung, (Scheinwerfer) Flak-Regiment 9, Luftwaffe
Awarded on:
July 29th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Flakscheinwerfer-Abteilung 708, Luftwaffe
Awarded on:
March 15th, 1944
Flakkampfabzeichen der Luftwaffe
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Flakscheinwerfer-Abteilung 708, Luftwaffe
Awarded on:
May 24th, 1944
Kriegsverdienstkreuz 2.Klasse mit Schwertern
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Chef, 1. Batterie / Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade 12, Luftwaffe
Awarded on:
March 5th, 1945
Erdkampfabzeichen der Luftwaffe ohne zahlen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Chef, 1. Batterie / Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade 12, Luftwaffe
Awarded on:
March 6th, 1945
Action:
Awarded for his part in an action on February 13th, 1945, south of Heijen, the Netherlands.
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann der Reserve (Captain of Reserves)
Unit:
Chef, 1. Batterie, Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade 12, II. Fallschirm-Korps, Luftwaffe
Awarded on:
April 1945
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Chef, 1. Batterie, Fallschirm-Sturmgeschütz-Brigade 12, II. Fallschirm-Korps, Luftwaffe
Awarded on:
April 28th, 1945
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources