Gliemann, Paul

Date of birth:
September 1st, 1909 (Plauen/Vogtland, Germany)
Date of death:
March 3rd, 1945 (Dittlingen/Saarland, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
January 1st, 1940: Leutnant;
June 1st, 1940: Oberleutnant;
April 1st, 1942: Hauptmann;
May 1st, 1943: Major (RDA: -43-);
November 24th, 1944: Oberstleutnant (RDA: December 1st, 1944).

Career:
October 23rd, 1929: in dienst;
?: Panzergrenadier-Reigment 101;
October 25th, 1943: Lehrgang für genes. Offiziere Wehrkreis IV;
November 15th, 1944: Führer, Grenadier-Regiment 481;
November 24th, 1944: Kommandeur, Grenadier-Regiment 481.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
March 7th, 1941
Kriegsverdienstkreuz 2.Klasse mit Schwertern
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
October 25th, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
November 3rd, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
November 3rd, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
December 12th, 1941
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Awarded on:
August 20th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
I. Bataillon, Grenadier-Regiment 514, 294. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
February 3rd, 1943
Details:
According to the Karteikarte the awarding took place on February 6th, 1943.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Awarded on:
April 24th, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Awarded on:
May 20th, 1943
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Führer, Grenadier-Regiment 481, 256. Volksgrenadier-Division, Heer
Awarded on:
December 24th, 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit:
Kommandeur, Grenadier-Regiment 481, 256. Volksgrenadier-Division, Heer
Awarded on:
January 1st, 1945
Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres

Sources