Hauser, Freiherr von, Paul

Date of birth:
April 24th, 1911 (Graz/Steiermark, Austria)
Date of death:
April 1st, 1999
Nationality:
Austrian (1918-1938, Republic)

Biography

Promotions:
1936: Leutnant;
?: Hauptmann;
January 1st, 1943: Major;
June 1st, 1944: Oberstleutnant;
January 1st, 1945: Oberst.

Career:
1930: Alpenjäger-Regiment 11;
August 1938: Schützen-Regiment 12;
1942: Kommandeur, Kradschützen-Bataillon 61;
July 20th, 1944: Kommandeur Panzergrenadier-Lehr-Regiment;
April 1st, 1945: Kommandeur Panzer-Lehrdivision.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 3rd, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
August 1st, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, Kradschützen-Bataillon 61, 11. Panzer-Division, Heer
Awarded on:
September 20th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
October 5th, 1942
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, Kradschützen-Bataillon 61, 11. Panzer-Division, Heer
Awarded on:
January 25th, 1943
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
Unit:
Kommandeur, Panzergrenadier-Lehr-Regiment 901, Panzer-Lehr-Division, Heer
Awarded on:
October 28th, 1944
Ritterkreuz mit Eichenlaub

Sources